„Elektrosmog a człowiek – zagrożenia a mity” to całoroczny program edukacyjny skierowany do pedagogów i młodzieży krakowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020. Jego tematem jest elektrosmog, czyli zanieczyszczenie środowiska przez sztuczne pole elektromagnetyczne. Program prowadzony w formie wykładów, podczas których m.in. szukamy odpowiedzi na pytania: Czy istnieje elektrosmog? Czy sieć 5G stanowi zagrożenie? Co to jest fala elektromagnetyczna? Jak przesyłać informacje za pomocą niewidzialnych nośników?
Do programu jako eksperci zostali zaproszeni:
- dr hab. Grzegorz Tatoń z Zakładu Biofizyki Katedry Fizjologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- dr Paweł Janowski z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, finalista 14. edycji konkursu pt. „Popularyzator Nauki” w kategorii Naukowiec,
- mgr Krzysztof Grochot z Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej,
- Krzysztof Ridan – reżyser, kompozytor, realizator dźwięku do filmów fabularnych i dokumentalnych.
Uczniowie w ramach programu, pracując w zespołach projektowych, po zakończeniu części wykładowej, przeprowadzą kampanię edukacyjną na terenie swojej szkoły oraz przygotują film poświęcony oddziaływaniu pola elektromagnetycznego na człowieka. Przeprowadzone działania edukacyjne oraz przygotowane filmy będą oceniane przez jury podczas 27. Turnieju Wiedzy o Środowisku w 2020 r. Na zakończenie odbędzie się 28. Spotkanie Młodych Ekologów, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki turnieju i wręczone dyplomy. Dla twórców najwyżej ocenionej kampanii zostanie zorganizowana Wielka Majówka – nagroda w postaci wyjazdu edukacyjno-rekreacyjnego. Program „Elektrosmog a człowiek – zagrożenia a mity” realizowany jest w ramach przygotowań do obchodów Dnia Ziemi 2020.