Zespół w Bibliotece Górali i Kuźnia
Biblioteka Górali
Magdalena Bielawska – bibliotekoznawczyni, z wykształcenia historyczka i pedagożka. Do pracy w Norwidzie przyszła „na chwilę” i… już została. To tutaj odkryła swoją pasję do książek i czytania, co skierowało ją na drugi kierunek studiów – Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa. Swoim bakcylem historycznym z powodzeniem zarażała przez 19 lat młodzież nowohuckich szkół średnich, jako koordynatorka projektu edukacyjnego „Od Wandy do Sendzimira”. Obecnie kierowniczka jednego z działów – Biblioteki Głównej, co w jeszcze większym stopniu pozwala jej mieć wpływ na konstruowanie bogatego i ciekawego księgozbioru oraz podsycać miłość do książek w swoim otoczeniu. Chętnie wsłuchuje się w sugestie czytelników i czytelniczek i bacznie obserwuje kierunki ich zamiłowań czytelniczych. Od lat pozostaje wierna literaturze historycznej i czeskim pisarzom.
Beata Oczoś – bibliotekarka, instruktorka, pasjonatka literatury obyczajowej i podróżniczej. Od wielu lat mieszkająca w Nowej Hucie a „od zawsze” związana z Ośrodkiem Kultury Norwida. Koordynatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Zaangażowana w pracę z najmłodszymi Czytelniczkami i Czytelnikami. Miłośniczka długich spacerów i dobrej kawy.
Magdalena Głowniak – kulturoznawczyni o zdolnościach manualnych. Absolwentka studiów z zakresu zarządzania kulturą i mediami, które ukończyła pisząc pracę z zarządzania wizerunkiem. Edukację kontynuuje na kierunku Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, by zwiększyć swoje kompetencje w lawirowaniu pomiędzy bibliotecznymi regałami. Najmłodsza wśród pracowników i pracowniczek w Norwidzie, z głową pełną pomysłów, gotową do wykorzystania podczas warsztatów i spotkań z najmłodszymi. Zaczytuje się w literaturze fantastycznej, pochłania każdy napotkany komiks i wszystko co związane z krajami azjatyckimi.
Ewa Waszut – socjolożka, trenerka edukacji czytelniczej i medialnej (rozumienie czytanych tekstów, nabywanie kluczowych kompetencji, analiza i wykorzystanie mediów), bibliotekarka, projektantka. Przepracowała ponad 20 lat w organizacjach pozarządowych, kilkanaście lat w różnych typach bibliotek. Nagradzana liderka w ogólnopolskich akcjach czytelniczych. Współautorka strategii wizerunkowych i promocyjnych, wydarzeń, reportaży, autorskich projektów: Open Book, Katowice. Fotografia Obywatelska.
Główny obszar jej zawodowej pasji to relacje, łączenie różnych perspektyw, współodpowiedzialność społeczna, realizacja potrzeb informacyjnych, marketing usług.
Uwielbia delektować się życiem. Sporo chodzi piechotą i tak odpoczywa: zwiedza okolice i inne kraje. Certyfikowana nurkini.
Biblioteka Kuźnia
Magdalena Harasimowicz-Moksa – filozofka, kulturoznawczyni, bibliotekarka, animatorka. Interesuje się prozą polską i zagraniczną.
Anna Mazela – doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie kulturoznawstwa, animatorka kultury, poetka, pisarka, eseistka. Autorka artykułów naukowych, publikowanych w książkach pokonferencyjnych, „Kulturze współczesnej”, „Małej kulturze” i „Kalejdoskopie Kultury”. W 2016 roku krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wydał jej debiutancki tom poetycki pt. „Głęboko, nisko”, za który w tym samym roku otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Anny Świrszczyńskiej. W 2022 roku zdobyła pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie im. Witolda Sułkowskiego w Łodzi za prozę poetycką. Wiersze publikowała w almanachach grupy poetyckiej Sylaba oraz antologiach pokonkursowych, w „Autorskim Piśmie Młodych Makulatura”, „Magazynie Materiałów Literackich Cegła”, miesięczniku kulturalnym „Kraków”, „2Miesięczniku”, „Wizjach”, „Inter-”, „Helikopterze”, „Czasie Literatury”, a także serbskim piśmie „Gradina”. Przez kilka lat współorganizowała w C2 Południe Cafe oraz Artzonie OKN spotkania pod nazwą „Ofensywa sztuki”. Od 2003 roku członkini Grupy Literackiej Sylaba, którą dziś opiekuje się w Klubie Kuźnia. Zafascynowana fotografią jako fenomenem kulturowym – pomysłodawczyni i koordynatorka inicjatywy społeczno-kulturalnej pod tytułem „Zjednoczone spojrzenie – Kolaż Nowohucki”. Miłośniczka baśni i literatury dla dzieci, przez 5 lat prowadziła w Klubie Kuźnia OKN zajęcia dla dzieci pt. „Bajki europejskie” oraz „Bajki świata”. Prowadzi Dyskusyjne Klubu Książki dla dorosłych oraz spotkania wokół tematów ogólnoliterackich i kulturowych.
Szymon Pasek – absolwent Akademii Ignatianum w Krakowie, kulturoznawca, specjalista ds. nowych mediów i cyberkultury. Ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w 2017 roku. W latach 2010-2018 związany ze sceną kabaretową (założyciel kabaretu Od Jutra) i krakowską sceną komedii improwizowanej (założyciel i improwizator w grupie Pierwsza B). W trakcie studiów magisterskich związany z Teatrem KX pod przewodnictwem Moniki Rasiewicz. Wystąpił m.in. w spektaklu „Tango” Sławomira Mrożka czy „Piekło” na podstawie „Boskiej komedii” Dantego. Od 2022 roku związany z Ośrodkiem Kultury Norwida (Biblioteka Klubu Kuźnia). Prowadzący Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Prywatnie, miłośnik literatury fantasy, gier e-sportowych i geopolityki.