Regulamin korzystania z oferty Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie
Regulamin określa zasady korzystania z oferty Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie (dalej: Ośrodek) wraz z Klubem ARTzona i Klubem Kuźnia. Ośrodek działa w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz.U.2020.194 z późn. zm.) oraz Statut Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, stanowiący Załącznik do Uchwały Nr LVII/1695/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 5 maja 2021 r. Informacja o ofercie Ośrodka jest dostępna na naszej stronie internetowej www.okn.edu.pl. Szczegółowe informacje o ofercie można uzyskać telefonicznie, mailowo, osobiście w Siedzibie Głównej Ośrodka oraz w Klubach Ośrodka organizujących zajęcia, wydarzenia i pokazy filmowe.
I. Warunki korzystania z oferty Ośrodka
1. Warunkiem korzystania z oferty Ośrodka jest:
a) zapoznanie się i akceptacja niniejszego regulaminu;
b) w przypadku oferty stałej – obowiązuje zgłoszenie uczestnictwa w zajęciach (w przypadku osób niepełnoletnich – przez rodzica/opiekuna prawnego u prowadzącego/prowadzącej zajęcia lub koordynatora/koordynatorki poprzez wypełnienie „Deklaracji uczestnika/uczestniczki odpłatnej oferty stałej w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie (załącznik nr 1 do Regulaminu) lub „Deklaracji uczestnika/uczestniczki nieodpłatnej oferty stałej w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie” (załącznik nr 2 do Regulaminu), co jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu;
c) w przypadku zajęć oraz wydarzeń (w tym oferta kina) z ograniczoną liczbą miejsc rezerwacja uczestnictwa osobiście, telefonicznie, mailowo lub na formularzu zgłoszeniowym, w zależności od informacji podanych w informacji dotyczącej konkretnego wydarzenia;
d) w przypadku oferty płatnej uiszczenie opłaty;
e) podanie danych osobowych, które jest jednocześnie wyrażeniem zgody na ich przetwarzanie na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie.
2. Zasady korzystania z oferty bibliotek Ośrodka określa osobny Regulamin bibliotek Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie.
II. Płatności za korzystanie z oferty Ośrodka
1. W przypadku płatnej oferty stałej zajęć indywidualnych i grupowych realizowanej przez Ośrodek wysokość opłat za uczestnictwo w zajęciach reguluje aktualnie obowiązujący cennik.
2. W przypadku płatnej oferty jednorazowej realizowanej przez Ośrodek wysokość opłat za uczestnictwo podawana jest każdorazowo w kalendarzu programowym na dany miesiąc, zatwierdzanym przez Dyrektora Ośrodka i publikowanym na stronie internetowej www.okn.edu.pl.
3. Opłaty wnoszone są do 10. dnia danego miesiąca w przypadku płatnej oferty stałej zajęć indywidualnych i grupowych lub poprzez dokonanie wpłaty (zakup biletu) w przypadku płatnej oferty jednorazowej oraz seansów kinowych i wstępu do Galerii Huta Sztuki.
4. Opłat można dokonywać gotówką, kartą płatniczą lub za pomocą płatności mobilnych w kasach Ośrodka lub przelewem na konto Ośrodka: Bank PKO BP 68 1020 2892 0000 5102 0754 9274, z zaznaczeniem w tytule przelewu: imienia i nazwiska uczestnika/uczestniczki; miejsca, w którym zajęcia się odbywają; nazwy zajęć; okresu, którego opłata dotyczy; (np. „Jan Kowalski, ARTzona, język angielski, styczeń).
5. W przypadku zaległości Ośrodek może zawiesić uczestnika/uczestniczkę w korzystaniu z oferty (dot. płatnej oferty stałej zajęć indywidualnych i grupowych) do momentu dokonania zaległej zapłaty.
6. Obecność uczestników/uczestniczek zajęć realizowanych w ramach odpłatnej i nieodpłatnej oferty Ośrodka kontrolowana jest przez osoby prowadzące zajęcia oraz koordynatorów/koordynatorki podczas każdego spotkania i odnotowywana w dzienniku zajęć lub na listach obecności.
7. Nieobecność lub rezygnacja uczestnika/uczestniczki z odpłatnej oferty Ośrodka nie stanowi podstawy do zwrotu wniesionej opłaty lub jej części, niezależnie od powodu lub czasu trwania nieobecności.
8. W przypadkach nadzwyczajnych (np. pobyt w szpitalu, choroba trwająca ponad 14 dni) uczestnik/uczestniczka ma prawo do złożenia wniosku o rezygnacji z uczestnictwa w zajęciach odpłatnej oferty stałej. Pisemny wniosek o rezygnacji z uczestnictwa należy złożyć niezwłocznie. Indywidualne decyzje o akceptacji wniosku i zwrocie części wpłaty podejmuje Dyrektor Ośrodka.
9. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w okresie trwania płatnej oferty stałej zajęć indywidualnych i grupowych opłaty wcześniej wniesione nie podlegają zwrotowi. Zawieszenie pobierania opłat następuje w kolejnym miesiącu po rezygnacji z zajęć. Rezygnacji można dokonać w formie pisemnej (w tym mailowej).
10. W sytuacjach spornych informacji o płatnościach za zajęcia udziela Dyrektor Ośrodka bądź upoważniony/a pracownik/pracowniczka pobierający/a opłaty.
11. W przypadku zajęć, wydarzeń oraz imprez odpłatnych, które zostały odwołane przez Ośrodek a nie zostały zrealizowane w innym wskazanym terminie uczestnik/uczestniczka może wnioskować o zwrot poniesionych kasztów.
12. W przypadku odwołanych przez Ośrodek seansów kinowych uczestnik/uczestniczka niezrealizowanego sensu może wnioskować o zwrot kosztu zakupionego biletu.
13. Bilety na seanse kinowe zakupione wcześniej można zwrócić maksymalnie na dzień przed dniem seansu, na który zostały zakupione.
13. W Ośrodku mogą być prowadzone również zajęcia, które realizowane są przez podmioty zewnętrzne wynajmujące pomieszczenia w celu prowadzenia zajęć. W takiej sytuacji Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za wysokość opłat i nie pobiera tychże opłat od uczestników/uczestniczek zajęć. Każdorazowo opłatę tę ustala i pobiera prowadzący/prowadząca zajęcia.
III. Kwestie organizacyjne
1. Zajęcia i wydarzenia, seanse kinowe odbywają się w ustalonym miejscu i godzinach.
2. Ośrodek zastrzega sobie prawo do zmian w grafiku zajęć, wydarzeń, seansów kinowych. Osoba prowadząca lub koordynator/koordynatorka z ramienia Ośrodka dołoży starań, by poinformować o zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem.
3. Minimalną liczbę uczestników/uczestniczek zajęć grupowych, niezbędną dla rozpoczęcia zajęć dla danej grupy zajęciowej ustalają Kierownicy/Kierowniczki Działu/Klubu. Zmniejszenie się liczby uczestników/uczestniczek poniżej ustalonego minimum może skutkować likwidacją grupy zajęciowej.
4. Ośrodek zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia osoby chętnej do uczestnictwa w zajęciach cyklicznych, wydarzeniach/spotkaniach, imprezach kulturalnych, seansach kinowych ze względu na niezaakceptowanie przez osobę zasad uczestnictwa lub z przyczyny braku miejsc lub gdy osoba nie spełnia kryteriów uczestnictwa w ofercie szczegółowo opisanej w jej treści.
5. Odwołanie, przeniesienie lub odpracowanie zajęć indywidualnych i grupowych realizowanych przez Ośrodek w ramach płatnej oferty stałej może nastąpić po wcześniejszym powiadomieniu uczestników/uczestniczek zajęć (rodziców/opiekunów prawnych).
6. W okresie przerw świątecznych, ferii zimowych i letnich (terminy ustalone przez Kuratorium) oraz świąt ustawowo wolnych od pracy zajęcia indywidualne i grupowe realizowane przez Ośrodek w ramach płatnej oferty stałej nie odbywają się.
7. Uczestnik/uczestniczka oferty nie może przekazać praw do uczestnictwa w zajęciach lub wydarzeniach osobie trzeciej bez zgody Dyrektora Ośrodka lub koordynatora/koordynatorki odpowiedzialnego/ej za konkretne zajęcia lub wydarzenie.
8. Ośrodek zastrzega sobie prawo zmiany osoby prowadzącej zajęcia cykliczne lub do czasowego jej zastępstwa.
9. Dokumentem potwierdzającym obecność uczestnika/uczestniczki w ofercie realizowanej indywidualnie lub grupowo jest dziennik zajęć lub lista obecności.
10. Uczestnicy/uczestniczki oferty Ośrodka są zobowiązani do punktualnego przychodzenia na zajęcia, wydarzenia, seanse kinowe.
11. Uczestnik/uczestniczka lub rodzic/opiekun prawny może udzielić zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku w związku z uczestnictwem w zajęciach, wydarzeniach, seansach kinowych. Zgoda udzielana jest na podstawie odrębnego oświadczenia zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
IV. Bezpieczeństwo
1. Każdy uczestnik (lub rodzic/opiekun prawny) przed rozpoczęciem zajęć realizowanych w ramach oferty stałej podpisuje „Deklarację uczestnika/uczestniczki odpłatnej oferty stałej w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie” (załącznik nr 1 do Regulaminu) lub „Deklarację uczestnika/uczestniczki nieodpłatnej oferty stałej w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie” (załącznik nr 2 do Regulaminu), oraz zostaje poinformowany przez koordynatorka /koordynatorkę:
a) o szczegółach organizacji zajęć;
b) że działalność Ośrodka nie stanowi nie stanowi prowadzenia szkoły, placówki, zespołu, o którym mowa w art. 182 Prawa oświatowego, lub innej formy wychowania przedszkolnego w rozumieniu tej ustawy.
2. Ośrodek zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki osobom korzystającym z jego działalności. Niepełnoletni uczestnicy/uczestniczki podczas zajęć znajdują się pod opieką osoby prowadzącej dane zajęcia. Osoby prowadzące zajęcia spełniają wymogi w zakresie niekaralności, określone odrębnymi przepisami prawa.
3. Rodzic/opiekun prawny podejmuje decyzję w sprawie opuszczania przez dziecko zajęć po ich zakończeniu. W sytuacji gdy rodzic/opiekun prawny nie wyraża zgody na samodzielne opuszczenie zajęć przez dziecko zobowiązany jest do odebrania uczestnika/uczestniczki zajęć (dziecka) bezpośrednio po zajęciach.
4. Po zakończeniu zajęć i zadeklarowanej zgodzie rodzica lub opiekuna prawnego na samodzielne opuszczenie zajęć przez dziecko po ich zakończeniu osoba prowadząca oraz Ośrodek nie bierze odpowiedzialności za powrót dziecka do domu.
5. Uczestnicy/uczestniczki zajęć są zobowiązani/e do postępowania zgodnie z poleceniami prowadzących i koordynatorów/koordynatorek z ramienia Ośrodka oraz do niezakłócania przebiegu zajęć, wydarzeń i seansów kinowych.
6. Przebieg zajęć organizowanych w Ośrodku nie może być rejestrowany za pomocą urządzeń służących do nagrywania dźwięku lub obrazu bez zgody wszystkich uczestników/uczestniczek zajęć oraz prowadzących zajęcia.
7. Uczestnicy/uczestniczki mogą brać udział w ofercie Ośrodka (w szczególności dot. zajęć ruchowych, tanecznych, gimnastycznych, rekreacyjnych), jedynie wówczas, gdy ich stan zdrowia pozwala na udział w sposób bezpieczny i niestwarzający zagrożenia dla innych osób. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia w trakcie zajęć, wydarzeń uczestnicy/uczestniczki są zobowiązani/e poinformować o tym prowadzącego/prowadzącą.
8. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne negatywne następstwa dla zdrowia uczestnika/uczestniczki wynikające z uczestnictwa w wykonywaniu ćwiczeń w czasie organizowanych zajęć ruchowych. Uczestnik/uczestniczka lub rodzic/opiekun prawny uczestnika/uczestniczki niepełnoletniej oświadcza, że udział w ofercie Ośrodka (w tym zajęciach ruchowych) odbywa się na jego/jej odpowiedzialność w zakresie ryzyka zdarzeń losowych np. kontuzji lub uszkodzenia ciała na skutek ćwiczeń.
9. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kontuzje lub nieszczęśliwe wypadki korzystających z oferty Ośrodka powstałe na skutek nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz za rzeczy wartościowe, które mogą zostać zgubione, skradzione, zniszczone.
10. Wszelkie kwestie związane z uczestnictwem osób niepełnoletnich w zajęciach organizowanych przez Ośrodek poza budynkiem:
a) w najbliższym otoczeniu, nie wymagającym transportu (plac zabaw, park, ogród), wpisane są w charakter zajęć i nie wymagają dodatkowej zgody rodzica/opiekuna prawnego;
b) zajęcia wyjazdowe, występy, koncerty itp. poza ww. terenem wymagają dodatkowej zgody rodzica/opiekuna prawnego.
11. Uczestników/uczestniczki zajęć obowiązuje zakaz wynoszenia bez zgody prowadzącego/prowadzącej wyposażenia z budynku.
12. Odpowiedzialność za zniszczenia wynikające z niewłaściwego użytkowania wyposażenia pracowni lub sali ponosi osoba, która nie przestrzega zasad ich użytkowania, w przypadku osób nieletnich są to rodzice/opiekunowie prawni tej osoby.
13. O ewentualnych uszkodzeniach sprzętu i elementów wyposażenia pracowni, w której odbywają się zajęcia należy niezwłocznie poinformować prowadzącego/prowadzącą zajęcia lub innego pracownika/pracowniczkę.
14. Za ustalenie osoby odpowiedzialnej za powstałą szkodę odpowiada osoba prowadząca zajęcia.
15. Ośrodek nie zobowiązuje się do pilnowania i przechowywania rzeczy pozostawionych na korytarzach lub w salach i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w tych pomieszczeniach.
16. Uczestnicy/uczestniczki zajęć zobowiązani są do przestrzegania norm społecznych wobec innych osób, przepisów przeciwpożarowych, porządkowych i bezpieczeństwa. Niestosowanie się do wyżej wymienionych zasad oraz nieprzestrzeganie Regulaminu skutkuje skreśleniem z listy uczestników/uczestniczek zajęć lub brakiem możliwości korzystania z oferty Ośrodka.
17. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia uczestnicy/uczestniczki zajęć zobowiązani są do stosowania się do poleceń pracowników/pracowniczek Ośrodka.
18. Zabrania się przebywania na terenie Ośrodka osobom nietrzeźwym oraz znajdującym się pod wpływem środków odurzających.
19. W budynkach Ośrodka obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych i korzystania z papierosów elektronicznych oraz wnoszenia napojów alkoholowych i środków odurzających.
20. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie decyzje podejmuje Dyrektor Ośrodka.
V. Podmioty współpracujące z Ośrodkiem:
1. Podmioty współpracujące z Ośrodkiem to jest organizacje pozarządowe, koła, grupy i inne formy zorganizowanej działalności korzystają z pomieszczeń w obiektach Ośrodka po uzyskaniu zgody Dyrektora i ustaleniu warunków korzystania.
2. Podmioty współpracujące mogą podpisać z Ośrodkiem umowy o współpracy, jeżeli profil ich działalności jest zbieżny z celami i zadaniami Ośrodka
3. Pozostałe sprawy nieobjęte niniejszym Regulaminem regulują indywidualne umowy z podmiotami oraz ogólnie obowiązujące przepisy prawa.
VI. Ochrona danych osobowych:
Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 26 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawę swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), informujemy, iż:
1. Administratorem danych osobowych podanych przez osoby korzystające z oferty Ośrodka jest Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, os. Górali 5, 31-959 Kraków; telefon: 12 644 27 65, e-mail: sekretariat@okn.edu.pl;
2. Administrator przetwarza następujące kategorie danych w określonych celach, w oparciu o wskazane podstawy prawne:
a) imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe (telefon, adres e-mail), w celu umożliwienia uczestnictwa w ofercie realizowanej przez Ośrodek (miedzy innymi identyfikacji uczestnika/uczestniczki, kontakt z uczestnikami/uczestniczkami), dochodzenia roszczeń związanych z działalnością Administratora. Podstawą do przetwarzania danych jest wyrażona zgoda (art.6 ust. 1 lit. a RODO) oraz w przypadku konieczności ustalenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń lub obrony przed takimi roszczeniami przez Administratora – prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).
b) wizerunek utrwalony na zdjęciach lub filmach wykonanych podczas zajęć/wydarzeń/spotkań, imprez kulturalnych przez osobę wyznaczoną przez Administratora w celach marketingowych lub promocyjnych – podstawą prawną jest wyrażona zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),
3. Podane przez osobę korzystającą z oferty Ośrodka dane osobowe mogą zostać powierzone lub udostępnione podmiotom dostarczającym i wspierającym systemy informatyczne stosowane przez Administratora oraz podmiotom świadczącym usługi związane z bieżącą działalnością Administratora – na mocy stosownych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych oraz przy zapewnieniu stosowania przez wyżej wymienione podmioty adekwatnych środków technicznych i organizacyjnych zapewniających ochronę danych. Odbiorcą/odbiorczynią danych osobowych w postaci wizerunku utrwalonego na zdjęciach (w przypadku wyrażenia zgody) może być każdy/a kto zapozna się ze zdjęciami, fotorelacjami lub filmami upublicznionymi na stronie internetowej oraz na profilach Administratora w mediach społecznościowych.
4. Podane dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do realizacji wyżej wymienionego celu przetwarzania oraz przez czas wymagany odpowiednimi przepisami prawa, w tym dotyczącymi archiwizacji, czy określony w umowach i innych instrumentach prawnych, gdy ma to zastosowanie.
5. Osoba korzystająca z oferty Ośrodka ma prawo do dostępu do podanych danych osobowych, a także prawo do żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, złożenia sprzeciwu wobec faktu ich przetwarzania.
6. W przypadku, kiedy podstawą prawną przetwarzania podanych danych osobowych jest zgoda osoba korzystająca z oferty Ośrodka ma prawo do złożenia oświadczenia o cofnięciu zgody. Cofnięcie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
7. Decyzje dotyczące danych osobowych osób korzystających z oferty nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany. Dane osobowe osób korzystających z oferty nie są profilowane.
8. Osoby korzystające z oferty Ośrodka mają prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
9. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować poprzez wiadomość na adres e-mail: inspektorodo@okn.edu.pl.
VII. Monitoring wizyjny
1. Ośrodek informuje, że w jego budynkach zlokalizowanych na os. Górali 5 oraz os. Górali 4 funkcjonuje system monitoringu wizyjnego.
2. Celem monitoringu jest:
a) zapewnienie oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników/użytkowniczek budynków;
b) ustalanie sprawców/sprawczyń czynów niedozwolonych (bójki, zniszczenia mienia, kradzieże i tym podobne) w budynkach oraz w ich najbliższym otoczeniu;
c) ograniczanie dostępu do pomieszczeń Ośrodka osób nieuprawnionych;
d) wyeliminowanie aktów wandalizmu;
e) sprawowanie nadzoru oraz kontroli przez administratora budynków.
3. Monitoring funkcjonuje całodobowo. Rejestracji i zapisywaniu na nośniku fizycznym podlega tylko obraz z kamer systemu monitoringu. Nie rejestruje się dźwięku (fonii).
4. System monitoringu wizyjnego składa się z kamer zlokalizowanych w budynku przy os. Górali 5 przy drzwiach wejściowych oraz w korytarzach obiektu, w budynku przy os. Górali 4 przy drzwiach wejściowych oraz na bocznych zewnętrznych ścianach budynku.
5. Użytkownicy/użytkowniczki obiektów są informowani o funkcjonowaniu w Ośrodku systemu monitoringu wizyjnego poprzez oznakowanie stosownymi tabliczkami informacyjnymi.
6. Rejestrator monitoringu wizyjnego jest zabezpieczony przed dostępem osób nieuprawnionych. Zapis obrazu udostępnia się właściwym organom (Policji, Prokuraturze, Sądom) w zakresie realizowania przez nie ustawowych zadań. Dane te udostępnia się w/w podmiotom wraz z protokołem przekazania danych z systemu monitoringu na nośniku elektronicznym.
7. Okres przechowywania nagrań wynosi 14 dni. Po tym okresie nagrania kasowane są automatycznie.
8. Osoby, które mają wgląd w obraz zarejestrowany przez monitoring wizyjny zostały pouczone o odpowiedzialności za naruszenie ochrony danych osobowych. Dostęp do zarejestrowanego obrazu ma wyznaczony pracownik/pracowniczka Ośrodka oraz Dyrektor Ośrodka.
VIII. Przepisy końcowe
1. Dyrektor Ośrodka zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie.
2. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania zarządzenia o jego wprowadzeniu.