Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Nowa Huta Retro Fest - lata 70-te
Trzecia edycja festiwalu przenoszącego uczestników i uczestniczki do Nowej Huty lat 70. XX w. Nowa Huta Retro Fest to z jednej strony sentymentalna podróż, moment na zatrzymanie się w biegu i odnalezienie mikrohistorii, pamięci i wspomnień z tamtego momentu w dziejach dzielnicy. Z drugiej strony to okazja do odtworzenia spotkań w duchu tamtej epoki, trendów modowych, zwyczajów. Nowa Huta Retro Fest to okazja radosnego celebrowania nowohuckiej tożsamości.
Program:
8 VI, 15:00-16:30
Tanecznym Krokiem. Gorączka disco - warsztaty tańca
Prowadzenie: Agata Toporek
Brak miejsc
Opis: Warsztaty tańca disco to doskonała okazja dla wszystkich miłośników i miłośniczek muzyki i tańca, aby spróbować swoich sił w jednym z najbardziej energetycznych i dynamicznych stylów tanecznych, charakterystycznego dla lat siedemdziesiątych. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję poznać podstawowe kroki i techniki charakterystyczne dla disco, a także popracować nad poprawą kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej. Pod okiem doświadczonej instruktorki uczestnicy i uczestniczki będą stopniowo poznawać coraz bardziej zaawansowane kombinacje taneczne, które pozwolą im rozwinąć swoje umiejętności taneczne i poczuć prawdziwą radość z tańca. Warsztaty będą doskonałą okazją do poprawy samopoczucia i zwiększenia pewności siebie, ponieważ taniec disco pozwala wyrazić siebie i swoje emocje w sposób bezpośredni i ekspresyjny. Warsztaty będą doskonałą okazją do rozwijania swoich umiejętności tanecznych, poznawania nowych osób we wspaniałej atmosferze i spędzenia czasu aktywnie.
Na spotkaniu będziemy rozgrzewać się w rytm muzyki przy prostych ćwiczeniach i przygotowywać do wykonywania energetycznych ruchów. Pojawią się zabawy angażujące całą grupę, które pomogą niektórym wyzbyć się nieśmiałości. Jednym z plusów nauki tańca disco jest brak wymogu posiadania partnera/partnerki do tańca. Możemy tańczyć w rytm muzyki, nie przejmując się, że nie mamy z kim.
Prowadząca warsztaty:
Agata Toporek - pasjonatka tańca, posiada siedmioletnie doświadczenie jako instruktorka Zumby. Regularnie prowadzi zajęcia w różnych klubach oraz domach kultury na terenie Śląska i Krakowa. Posiada kwalifikacje jako instruktorka Zumby Step, co pozwala jej bardziej zróżnicować i wzbogacić treningi. Oferuje uczestnikom i uczestniczkom większą różnorodność podczas zajęć. Ma doświadczenie jako instruktorka Salsy oraz zajęć ruchowo-tanecznych ze wzmacnianiem. Była członkinią Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA przy MDK nr 1. w Tychach. Ukończyła kurs animatorki w Krakowie "Taniec w Animacji".
8 VI, 17:00-20:00
Wieczorna Retro potańcówka wraz z retro piknikiem
Wstęp wolny
Prosimy o potwierdzenie obecności przez FORMULARZ ONLINE.
Opis: Potańcówka inspirowana latami siedemdziesiątymi to wyjątkowe wydarzenie pełne kolorów, świateł i muzyki, które przeniesie uczestników i uczestniczki w czasie do epoki disco. Lustra, kula dyskotekowa i neonowe światła stworzą niezapomnianą atmosferę. Hity Bee Gees czy zespołu ABBA sprawią, że wszyscy goście nie będą mogli przestać ruszać biodrami w rytm muzyki. Na potańcówce pojawią się wszystkie pokolenia - od młodych energicznych tancerzy i tancerek po dojrzałych miłośników muzyki disco, którzy chętnie przypominają sobie stare czasy. Żaden retro festiwal nie obędzie się bez prawdziwej potańcówki ze stuprocentowym zespołem, który zagra na żywo niezapomniane hity z lat siedemdziesiątych.
Retro Groove Masters to zespół eventowy, który składa się z siedmiu utalentowanych muzyków i muzyczek w tym czterech instrumentalistów. Na perkusji gra Paweł Larysz, Dominik Grec na basie, Bartosz Likus na gitarze, a Marcin Mieć obsługuje instrumenty klawiszowe. Specjalizują się w wykonywaniu coverów z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych, przywracając do życia klasyczne dźwięki i atmosferę tamtych dekad. Zapewniają niezapomniane wrażenia muzyczne podczas każdego muzycznego wydarzenia.
Wydarzenie realizowane jest w ramach Nocy Tańca wchodzącej w skład projektu „Krakowskie Noce”.
10 VI, 17:00-18:30
Spacer szlakiem nowohuckich rzeźb
Prowadzenie: Monika Kozioł
Wstęp wolny
Zapisy poprzez FORMULARZ ONLINE.
Zapraszamy na spacer szlakiem sztuki w przestrzeni publicznej w Mistrzejowicach. Tym razem skupimy się przede wszystkim na pracach, które powstały w latach 70. XX wieku – będą to rzeźby plenerowe takich autorów jak Wiesław Bielak, Antoni Hajdecki, Marian Kruczek, czy też nieistniejące już ceramiczne panneau autorstwa Janusza Trzebiatowskiego.
Chodźcie z nami na spacer, a przekonacie się, że Nowa Huta Retro Fest to nie tylko muzyka, taniec, moda, ale również sztuki wizualne.
Monika Kozioł − historyczka sztuki, kuratorka wystaw oraz projektów pozawystawienniczych z zakresu sztuki współczesnej, autorka tekstów na temat sztuki po 1945 roku. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zarządzania kulturą w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Pracuje w Ośrodku Kultury Norwida, gdzie kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa. Kuratorka oraz współkuratorka ponad 40 wystaw. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka Stypendium Twórczego Miasta Kraków. Szczególnie interesuje ją sztuka współczesna Europy Środkowo- Wschodniej oraz historia rozwoju środowiska artystycznego Nowej Huty w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku.
11 VI, 17:00-20:00
Szyjemy Dzwony! - warsztaty szycia
Prowadzenie: Natasza Winiarska
Wstęp 20 złotych
Zapisy poprzez FORMULARZ ONLINE.
Spodnie dzwony z lat 70. XX wieku to ważny element stroju na różne okazje. Idealnie pasowały zarówno do eleganckiej stylizacji, jak i do ubioru w klimacie disco. Łączono szerokie spodnie z koszulami (kolorowymi, wzorzystymi) lub t-shirtami. Wysokie, bardzo obcisłe, z dodatkiem szerokiego pasku z klamrą - dzwony nie tylko w wersji damskiej były bardzo popularne.
Na warsztacie krawieckim, który poprowadzi Natasza Winiarska z Ekomiejsce, w ruch pójdą nożyce i nici, a każdy z uczestników i uczestniczek, niezależnie od swojego wcześniejszego doświadczenia, wyjdzie z zajęć z idealnie skrojonymi i stylowymi dzwonami, bardzo popularnymi w latach 70-tych. Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, płeć i umiejętności.
Natasza Winiarska - absolwentka Studium Projektowania i Konstruowania Odzieży. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Projektowania „Złota Nitka”. Od ponad 10 lat organizuje i prowadzi warsztaty bazujące na technice szycia zarówno dla dzieci, jak i rodziców z dziećmi. Zajęcia te odbywają się w szkołach, przedszkolach i domach kultury, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Propaguje ideę szycia powszechnego, czerpiąc inspirację z radości jaką daje ta niezwykła umiejętność. Jej szczególną pasją są tkaniny artystyczne tworzone techniką patchworkową. To szczególne zamiłowanie do patchworku zaowocowało wieloma pracami tworzonymi w tej technice.
12 VI, godzina 17:00-19:00
Wyczesana burza włosów
Prowadzenie: Justyna Ziółkowska
Wstęp 20 złotych
Zapisy poprzez FORMULARZ ONLINE.
Farah Fawcett, Jane Fonda czy Cher to właścicielki jednych z najbardziej charakterystycznych fryzur lat 70-tych. Niejeden marzył o ikonicznej fryzurze i dążył do modnego wyglądu. Jedną z typowych fryzur był brushing czyli wycieniowane końcówki włosów wywinięte na zewnątrz, które dodają objętości i lekkości. Wraz z pomocą Justyny i masy lakieru wyczarujemy fryzury, które na chwilę przeniosą nas w czasie. Od uczestników i uczestniczek wymagamy własnej prostownicy lub lokówki i odrobiny wytrwałości. Organizator zapewnia materiały do warsztatów.
Justyna Ziółkowska - fryzjer z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie. Jej mocną stroną są kreatywne, kolorowe koloryzacje oraz metamorfozy i ratowanie nieudanych koloryzacji. W wolnych chwilach spędza czas na doszkalaniu się. Prowadziła warsztaty fryzjerskie dla ojców i córek w ramach Tata Fest 2022 w ARTzonie.
15 VI, 14:00-16:00
Architektoniczny spacer po Mistrzejowicach
Prowadzenie Michał Wiśniewski
Wstęp wolny
Zapisy poprzez FORMULARZ ONLINE.
Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych na terenie Nowej Huty zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe: Osiedle Tysiąclecia i Złotego Wieku, a następnie osiedla Piastów i Bohaterów Września. Zespół urbanistyczny Mistrzejowic powstawał niejako w odpowiedzi na krytykę projektu realizowanych wówczas już od jakiegoś czasu Bieńczyc Nowych, które charakteryzowały się dominującymi w pejzażu dzielnicy, podłużnymi, dziesięciopiętrowymi wieżowcami, a przez to monumentalną skalą i koszarową kompozycją zabudowy. Podczas spaceru poznamy nie tylko koncepcje struktury drzewa czy liścia, ale także czym właściwie są “punktowce” i “puchatki”.
Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i i Architektury (Politechnika Krakowska). Stypendysta Fulbrighta (Graduate School of Architecture Planning and Preservation, Uniwersytet Columbia). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) oraz Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa oraz Polski XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki, Adolfa Szyszko-Bohusza i Tomasza Mańkowskiego. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Współautor wystaw, projektów naukowych i publikacji tworzonych przez zespół Instytutu Architektury, m.in. podcastu #przecieżtoniejestmodernizm
Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
ARTzona:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Duża sala: znajduje się na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Na piętro prowadzi pochylnia w górę, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niski próg.
Hol znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Hol daje możliwość swobodnego przejazdu i manewrowania wózkiem, brak stopni i progów.
Mała sala: znajduje się na poziomie -1. W budynku nie ma windy. Na poziom prowadzi pochylnia w dół, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu
Tajemniczy ogród: znajduje się bezpośrednio przy budynku. Teren ogrodu jest ogrodzony. Wejście bezpośrednio z poziomu chodnika, brak stopni. Bramka do ogrodu (od strony parkingu) o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem. W strefie bramki oraz na terenie ogrodu brak utwardzonej nawierzchni (ścieżek). Teren ogrodu porośnięty jest trawą.