Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Sport w Nowej Hucie
Sport odgrywał ważną rolę w dziejach Nowej Huty, już na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych poprzedniego wieku zakładano na jej terenie kluby sportowe, które skupiały głównie młodych ludzi przyjeżdżających tu do pracy. „Hutnik”, „Wanda” czy „Sparta” doczekały się sukcesów na poziomie krajowym i międzynarodowym wychowując reprezentantów Polski w różnych dyscyplinach sportowych. Wielu z nich osiągnęło sukcesy w mistrzostwach Europy i świata, a nawet w Igrzyskach Olimpijskich. Historie sportowców pokazują, że niezależnie od trudności, takich jak np. brak zaplecza treningowego możliwe były sukcesy na skalę światową. Obecnie w Nowej Hucie działa ponad 130 zarejestrowanych klubów sportowych w których uprawiane są różnorodne dyscypliny sportu: piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy piłka ręczna a także lekkoatletyka, rugby, żeglarstwo i kajakarstwo.
W trakcie wykładu skoncentrujemy się na funkcjonowaniu sportu w Nowej Hucie w czasach PRL-u, wspomnimy o znanych nam klubach i inicjatywach sportowych na jej terenie istniejących w I połowie XX wieku. Będziemy mówić o najbardziej znanych klubach nowohuckich, ale również o sporcie szkolnym, amatorskim oraz o medalistach olimpijskich z Nowej Huty bądź z Nową Hutą związanych.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Prowadzący: Piotr Kapusta – pracownik (kustosz) w Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa, przewodnik miejski po Krakowie, przewodnik muzealny, pilot wycieczek. Prowadzi badania historyczne w szczególności dotyczące Krakowa (zwłaszcza Nowej Huty), sportu, PRL-u czy dwóch podkrakowskich gmin Czernichów i Liszki. Efektem tych działań są m.in. publikacje książkowe (naukowe i popularnonaukowe), publikacje prasowe, wykłady naukowe i popularnonaukowe, wycieczki historyczne, wystawy muzealne, udział w konferencjach naukowych, programy telewizyjne, radiowe, nagrania internetowe, prowadzenie stron i profili internetowych. W swojej działalności aktywizuje inne osoby (od dzieci do seniorów, także osoby z niepełnosprawnościami) do poszukiwań informacji historycznych lub snucia własnych, rodzinnych i lokalnych opowieści albo po prostu poznawania historii. Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany przez różne instytucji i organizacje; ostatnio (2024) zdobywca II miejsca w konkursie Województwa Małopolskiego „Pamięć i tożsamość”.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- czas trwania zajęć: ok. 1,5 godziny
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł/ zajęcia (wolni słuchacze)
- zapisy poprzez e-mail: nhlab@okn.edu.pl do 13 XII 2024, godz. 15:00
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Ośrodek Kultury Norwida os. Górali 5.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek.
Pomieszczenia, w których odbywać się będą spotkania pozbawione są barier architektonicznych. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala sceniczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl