Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Mam wywiad i… co dalej? Praca z nagraniami historii mówionej
Centrum Archiwistyki Społecznej i Ośrodek Kultury Norwida zapraszają osoby z Krakowa i okolic na warsztaty, poświęcone historii mówionej i archiwistyce społecznej. Będzie to również okazja do nawiązania kontaktów w gronie osób zainteresowanych zbieraniem historii, dzieleniem się pasją do lokalnego dziedzictwa oraz popularyzowaniem opowieści o naszych małych ojczyznach.
30 listopada 2024 roku spotykamy się w Nowej Hucie na kolejnych warsztatach z Centrum Archiwistyki Społecznej. Wybierzemy się razem na spacer po dzielnicy, a potem zaprosimy uczestników na spotkanie pt. „Mam wywiad i… co dalej? Praca z nagraniami historii mówionej”. Warsztaty kierujemy do pracowników i pracowniczek bibliotek, NGO-sów, instytucji kultury i wszystkich osób zainteresowanych oddolnym zapisywaniem historii.
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów dowiedzą się:
-
Co zrobić bezpośrednio po nagraniu wywiadu: zabezpieczenie pliku, kopia, opis
-
Jak uporządkować kolekcję nagrań dźwiękowych (na potrzeby domowe i archiwum społecznego)
-
Jak w prosty sposób opracować nagrania: tagowanie, streszczenie
-
Przygotują własny wybór fragmentów z wywiadów pod publikację
Prowadząca warsztaty:
Adriana Kapała – historyczka i archiwistka. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Prowadzi webinaria, szkolenia, koordynuje spotkania w instytucjach kultury, które są zainteresowane rozpoczęciem tworzenia/ wspierania archiwów społecznych. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej. Od roku 2022 pełni funkcję wiceprezeski Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. W ramach studiów w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych przygotowuje rozprawę doktorską dot. historii mówionej w archiwach społecznych.
Przed warsztatami, o godz. 11.30 zapraszamy uczestników i uczestniczki na spacer po salonie Nowej Huty, czyli placu Centralnym i alei Róż, gdzie mieściły się najpiękniejsze sklepy i lokale dzielnicy. Spacer poprowadzą Katarzyna Kobylarczyk i Anna Zabdyrska, a wydarzenie to odbywa się w ramach projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, finansowanego ze środków Miasta Krakowa.
Zapisy poprzez e-mail: nhlab@okn.edu.pl
Zapisy trwają do: 29 XI, do godz. 15
Zajęcia są bezpłatne
Obowiązuje limit miejsc: 20 osób
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Ośrodek Kultury Norwida:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala edukacyjna: znajduje się na pierwszym piętrze budynku. Na pierwsze piętro prowadzą schody. W budynku nie ma windy. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl