Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Przestrzeń na marnowanie marzeń - oprowadzanie
Wystawa „Miejsce na marnowanie marzeń” jest próbą zderzenia prac ze zbiorów Ośrodka z aktualnymi tendencjami, nierzadko angażującymi krytyczne narzędzia interpretacji. Ekspozycję podzielono na dwie części, które są wynikiem kwerendy przeprowadzonej przez Agatę Stępień i Jakuba Woynarowskiego.
W części ekspozycji przygotowanej przez Woynarowskiego historia Nowej Huty stanie się punktem wyjścia do stworzenia fikcyjnej opowieści o mieście idealnym, ożywianym przez ezoteryczne kulty i badania nad transmutacją metali.
Podczas listopadowego oprowadzania Marta Kudelska zaprasza do spojrzenia na wystawę uwypuklając nieoczywiste, narracyjne tropy i wątki. Patrząc na górujące nad Nową Hutą piece hutnicze można przez moment odnieść wrażenie, że oto przed naszymi oczami zmaterializowały się dawne alchemiczne alembiki. Były to sprzęty używane przez alchemików do stworzenia kamienia filozoficznego. To właśnie w nich miały przekształcać się różne substancję by w efekcie doprowadzić do powstania tej najbardziej pożądanej w alchemii substancji. W powszechnym wyobrażeniu alchemia jawi nam się jako sztuka męska, jednak w jej historii znajdziemy wiele postaci kobiecych, które odegrały w niej niebagatelną rolę. Podczas naszego spaceru po wystawie przyjrzymy się obecnym na niej nie tylko alchemicznym, ale także kobiecym narracjom. Spróbujemy odkryć tajemnice ukryte w prezentowanych na wystawie pracach i odczytamy ukryte w nich historie.
Prowadząca:
Marta Kudelska - kuratorka, krytyczka sztuki absolwentka kulturoznawstwa/kultury współczesnej (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2024 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce na podstawie rozprawy poświęconej strategiom i praktykom młodych kuratorów sztuki z Katowic i Krakowa. W praktyce kuratorskiej i badawczej interesuje się zagadnieniami związanymi przede wszystkim z relacjami sztuki współczesnej z tradycją romantyczną (zainteresowaniem artystów wątkami magicznymi, grozy i ezoterycznymi), strategiami i praktykami kuratorów sztuki, młodą sztuką, ale także refleksją wokół instytucji sztuki i działalnością niezależnych inicjatyw artystycznych.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- czas trwania zajęć ok. 1 godziny.
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł (wolni słuchacze)
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21, 20
KONTAKT
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Budynek Ośrodek Kultury Norwida:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Miejsce wydarzenia: Galeria Huta Sztuki posiada odrębne wejście. Galeria znajduje się na parterze budynku (poziom 0). Do budynku i na jego parter można wejść bezpośrednio z poziomu chodnika. Drzwi do galerii mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i wysokich progów. Galeria posiada cztery przestrzenie wystawiennicze ulokowane na dwóch poziomach. Poziom 0 (parter) daje możliwość przejazdu i manewrowania wózkiem, przejścia między salami mają odpowiednią szerokość, brak stopni i progów. Na poziom - 1 prowadzą schody. W galerii nie ma windy.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 27 65 w. 25, 34 e-mail: hutasztuki@okn.edu.pl