Historia wielu raportów badawczych kończy się… wsadzeniem do szuflady i odfajkowaniem ich realizacji. Niestety, wnioski i rekomendacje zawarte w raportach często nie są przemyślane ani wdrażane przez osoby, których środowiska pracy dotyczy konkretny raport lub przez tych, którzy badania zlecili. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa to, że niektórych raportów nie da się po prostu czytać – zbyt długie, zbyt zagmatwane, pisane językiem, w którym rośnie „mowa-trawa”, który bliski jest mocno skodyfikowanej mowie projektowej. Zamiast ludzi, którzy potencjalnie mogą być odbiorcami naszych działań, mamy beneficjentki i beneficjentów. Zamiast ludzi, z którymi przeprowadziliśmy wywiady na potrzeby badań, mamy respondentki i respondentów. Zamiast wskazówek i ścieżek, którymi warto dalej kroczyć, mamy rekomendacje napisane tak, że często nie wiadomo, jak przykleić je do życia.
Razem z zespołem ARTzony postanowiliśmy napisać Raport do czytania [i przemyślenia]. Taki, który opowie pewną historię i pokaże, co myślą ludzie. Taki, który będzie opowieścią o drugim człowieku i o domu [kultury] – żywą, pełną różnych niuansów. Przede wszystkim – odprojektowaną. Nie będzie „mowy-trawy”, ale będą myśli, przekonania, wskazówki od ludzi, którzy znają się na rzeczy i dla których dom [kultury] jest ważny. Taki raport, który nie będzie narzucał konkretnych interpretacji tego, co do powiedzenia mają ludzie. Który da przestrzeń do samodzielnego namysłu – usłyszenia wielu głosów i wybrania z nich tego, co jest dla Czytelniczki i Czytelnika najbardziej interesujące, co trafia do Was. Raport i do czytania, i do przemyślenia.
Umyślnie piszemy w raporcie „dom [kultury]”, podążając tropem Małgorzaty Hajto, kierowniczki ARTzony, autorki publikacji „Jak buduje się dom [kultury]”. Obudowujemy kulturę nawiasem, bo w opowieściach o ARTzonie słowa „dom”, „ludzie”, „relacje” padają najczęściej. Dom [kultury] to dom dla ludzi, tworzony z myślą o nich i przez nich. Tu powstają relacje, tu dba się o więzi między ludźmi.
Zapraszamy do czytania i przemyślenia naszego Raportu. Mamy nadzieję, że będzie to lektura ciekawa i zachęcająca do współdziałania. Do zaangażowania się w dom [kultury].
Zespół ARTzony