Lektor: To wszystko dzieje się w Nowej Hucie. „Nowa Huta 75. Przestrzeń uwolniona” to przedsięwzięcie, które realizowane jest z okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy powstania Nowej Huty. A my chcemy cieszyć się tak, jak lubimy najbardziej. Chcemy biegać, a jednocześnie się zatrzymać. Pochylić nad miejscami, które mijamy na co dzień, pośród których żyjemy, mieszkamy, dorastamy.
Chcemy dać Wam nowy sposób na zwiedzanie przestrzeni Nowej Huty. Sposób, który łączy najciekawsze historie z aktywnościami, które wspierają nasz dobrostan fizyczny i psychiczny: bieganiem i spacerowaniem. Opracowaliśmy trzy trasy biegowo-spacerowe w nowohuckiej przestrzeni. Dostosowane do różnych kondycji, stopnia przygotowania czy wieku. Naszą uwagę koncentrujemy na ikonicznych punktach i zarazem tych, które są częścią naszej codzienności. Miejsca, które inaczej wyglądają zimą. Odmiennie, gdy towarzyszą im gwiazdy - bo niektóre z neonów przecież sięgają niemal nieba. A jeszcze inaczej gdy naprawdę je zobaczysz. Bo wiecie, czasem patrzymy, ale nie widzimy.
Pierwsza z tras biegowo-spacerowych prowadzi wokół historii nowohuckich neonów. Wpisane w krajobraz nowohucki, niektóre z nich rozświetlają przestrzeń. Inne są już tylko śladem na pustej ścianie lub miejscem, przy którym umawiamy spotkania.
Druga trasa opowie o rzeźbach w przestrzeni dzielnicy. Czasami zapomnianych, niepozornych, mijanych bez mrugnięcia. Rozlokowanych w różnych częściach Nowej Huty: na skwerach, w parkach, placach zabaw czy wewnątrz osiedli. Zachęcimy Was do poznania między innymi Delfina, który znajduje się niedaleko Ośrodka Kultury Norwida i ARTzony Ośrodka Kultury Norwida. Chwytająca za serce opowieść o rzeźbie, która dziś zasypana ziemią i obsadzona roślinami – a pierwotnie fontanna – zjednoczyła mieszkanki i mieszkańców osiedla Górali. Nowohuckie rzeźby i instalacje będą towarzyszkami i świadkiniami: spacerów, biegania i odkrywania Nowej Huty na nowo. Inaczej.
Trzecia ścieżka zostanie dedykowana Jadwidze, Królowej Polski, historycznej ikonie. Czy znajdzie się punkt, który połączy Jadwigę z terenami, na których powstała Nowa Huta? Trasa poprowadzi Łąkami Nowohuckimi, a wytchnienie da przystanek w Opactwie Cystersów w Mogile. Na trzecią trasę zaprosimy Waszych czworonożnych przyjaciół, bo ta z tras poświęcona będzie aktywnościom, które możecie realizować wspólnie z nimi. Jedno jest pewne, zakończymy tę przebieżkę najlepszym widokiem - łąkami i Beskidem na horyzoncie.
W ramach projektu przygotowane zostaną specjalne mapki z wytyczonymi trasami, mały przewodnik w wersji papierowej i elektronicznej oraz audioprzewodnik. To wszystko przed nami – dla Was.
Zespół projektowy: Gosia Hajto, Angelika Klik, Jadwiga Bryś, Bartek Giżycki, Kamil Zieleziński. Wsparcie merytoryczne: Monika Kozioł. Opracowanie graficzne: Monika Orzeł. Koordynacja dostępności: Magda Kotula.
Realizacja nagrania: Kamil Zieleziński. Lektor: Przemysław Graczyk