Urodziny Kuźni
50-lecie Kuźni Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie
Kuźnia od pięćdziesięciu lat jest częścią Mistrzejowic, tu powstała, wyrosła i zmieniała się razem z Wami – mieszkankami i mieszkańcami Dzielnicy XV. Jesteśmy Wam za tę długą obecność wdzięczni! 2024 rok to czas na zmiany, radość i wspólne świętowanie urodzin Kuźni. Zapraszamy!
-
Zajrzyjcie w archiwa Kuźni na Facebooku! Znajdziecie tam całoroczną kampanię, w ramach której dzielimy się z Wami tym, co znaleźliśmy w zbiorach i w naszej pamięci. Zobaczycie najciekawsze wydarzenia z życia instytucji, historię i ludzi, którzy tę historię tworzyli. Was, kiedy z przyjaciółmi, klasą, z bliskimi bawiliście się, słuchaliście muzyki, tworzyliście teatr, braliście udział w konkursach, oglądaliście wystawy w Galerii m.
-
29 czerwca, godz. 18:00
Urodziny Kuźni, czyli otwarta plenerowa potańcówka przy muzyce z lat 70-tych. Naszym wodzirejem będzie Bartosz Goździkowski – aktor i tancerz, niegdyś związany z Kuźnią, a Maciej Trifonidis, będzie miksował dla nas gorące rytmy z lat 70-tych.
Historia Kuźni rozpoczęła się wielkim balem, niech więc w jej 50-te urodziny zawładnie nami taniec i muzyka. Bądźmy kolorowi jak lata 70-te! Zapraszamy na lody włoskie, napoje z saturatora i inne urodzinowe niespodzianki, a dzieci na zabawy podwórkowe.
-
2 grudnia 2024 - 6 stycznia 2025
Z mistrzejowickich pracowni – wystawa prac artystek i artystów, tworzących w mistrzejowickich przestrzeniach. Pod kuźnianym dachem czeka na Was nieoceniona różnorodność, indywidualne spojrzenia, mnogość perspektyw i technik. Chodźcie zobaczyć ten fascynujący przekrój artystyczny!
-
7 grudnia, godz. 18:00
Świętujemy Jubileusz, czylioficjalne zakończenie/zwieńczenie obchodów 50-lecia Kuźni. Przed nami sentymentalna podróż osób związanych z Kuźnią na przestrzeni lat, uhonorowanie najbardziej zasłużonych animatorów i animatorek tworzących to miejsce. To także okazja do nowego otwarcia po zaplanowanych pracach modernizacyjnych.
Kuźnia – początki
Historia Kuźni zaczęła się w 1973 roku, kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik przekazała Zakładowemu Domowi Kultury Huty im. Lenina część pawilonu handlowo-usługowego na osiedlu Złotego Wieku 14. ZDK był wówczas największą w Nowej Hucie instytucją kultury z ośmioma klubami i siecią bibliotek. Zatem cel był jasny: stworzenie w Mistrzejowicach domu kultury.
Pisano:
„Kuźnia ma służyć pracownikom Huty i ich rodzinom bezpośrednio w miejscu zamieszkania. A jej podstawowym celem działania będzie kształtowanie człowieka aktywnego we współtworzeniu kultury i sztuki – pełnowartościowego pod względem spełniania rozmaitych zadań w pracy zawodowej i życiu rodzinnym” – Oktawian Hutnicki, „Głos Nowej Huty” 1973.09.29, nr 39-5/5.
Pierwszą kierowniczką klubu została animatorka kultury Danuta Szymońska, której prezes SM Hutnik uroczyście przekazał symboliczne kowadełko i klucze do budynku.
Kuźnia otrzymała na zakup wyposażenia 1 mln złotych oraz etat portiera jako zaczątek przyszłej kadry. Jako że braki na rynku były wówczas częścią życia codziennego, nikogo nie dziwiło, że klub wyposażano powoli w niezbędne meble, aparaturę, oświetlenie. Zakupiono nawet stół bilardowy, jedyny w tej części Krakowa.
Swoistą próbą generalną dla klubu był Sylwester 1973/74. Na balu zgromadzili się przyjaciele, znajomi, liczne grono sąsiadów i udało się!
Kuźnię oficjalnie otwarto z początkiem roku 1974. Pierwsza impreza – Mistrzejowice show – czyli wieczór z piosenką, muzyką i humorem w wykonaniu aktorów Andrzeja Skwarczyńskiego i Krzysztofa Litwina oraz zagranicznych studentów i studentek krakowskich uczelni, zgromadziła wielu gości. Tak o wydarzeniu pisano na łamach lokalnej gazety:
„W sumie była to przyjemna i dobra zabawa. Należy dodać – rzadka i bardzo tu potrzebna. Klub Kuźnia ZDK Huty im. Lenina w osiedlu Złotego Wieku jest bowiem jedyną placówką kulturalną w ośrodku kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców i pragnie ona zaspokoić gusty, a także umiejętnie je kształtować wśród wszystkich w wieku 6-68 lat. Takie ambicje ma kierownictwo klubu” – Henryka Rosiek, „Głos Nowej Huty” 1974.01.19, nr 3-3/4.
Kuźnia była od początku wielofunkcyjnym klubem, którego program był skierowany do społeczności Mistrzejowic. Wraz z jej otwarciem rozpoczęła działalność Biblioteka i Galeria m z wiodącym cyklem wystawienniczym „Z mistrzejowickich pracowni”. Od 1976 roku działały dwa Dyskusyjne Kluby Filmowe, powstawały zespoły artystyczne, założony w 1978 roku przez małżeństwo Halinę i Jerzego Ridanów słynny Teatrzyk dziecięcy ABC, a także pracownie i sekcje zainteresowań: fotograficzna, muzyczna, plastyczna, brydżowa, taneczna i wiele innych. Mieszkanki i mieszkańcy Mistrzejowic znaleźli przestrzeń do rozwoju pasji, kreatywnych działań, miejsce na edukację i relaks, a Kuźnia mocno wrosła w lokalny krajobraz.
Kuźnia dziś
Kuźnia była i jest częścią historii Mistrzejowic, przez 50 lat stanowiła swoiste odbicie przestrzeni, która ją otaczała, zmieniał się świat, a wraz z nim zmienialiśmy się my. Jednak kiedy patrzymy w przeszłość, widzimy, że jest coś, co pozostaje niezmienne: Wy – uczestniczki i uczestnicy wydarzeń i zajęć. Ciągle jesteście z nami, potrzebujecie nas, a my Was. Dlatego działamy!
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje pasje, poznawać nowe osoby i aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym. Atmosfera klubu sprzyja integracji społecznej, a my wierzymy, że otwarta i dostępna jest zarówno przestrzeń, jak i ludzie, którzy Kuźnię tworzą.
Dzisiejsza Kuźnia to liczne wydarzenia, spotkania, koncerty, wernisaże, konkursy, bogata oferta warsztatów i zajęć dla osób o różnych zainteresowaniach i pasjach, niemal w każdym wieku – dla najmłodszych z rodzicami, przez dzieci i młodzież, dorosłych i seniorów i seniorki.
Pielęgnujemy dobre tradycje: w Galerii m prezentowane są prace twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, odbywają się wernisaże, Biblioteka Kuźni dysponuje bogatym księgozbiorem beletrystycznym i naukowym, prowadzi spotkania dla czytelników, działają zespoły artystyczne, odbywają warsztaty plastyczne i recyklingowe, zajęcia taneczne i ruchowe dla dzieci i młodzieży.
Tworzymy nowe: działają w Kuźni m.in. Mistrzejowicki Klub Rodziców, Mistrzejowicki Komputerowy Klub Seniora, odbywają się spotkania Teatru Hej Hoł!, Krakowskiej Sieci Fantastyki, twórcze warsztaty przyrodnicze, niebawem wrócą do Kuźni wieczory filmowe.
Współpracujemy z organizacjami i instytucjami na rzecz społeczności lokalnej – wierzymy, że dzięki temu Mistrzejowice będą nadal przestrzenią przyjazną, dającą wiele możliwości rozwoju.
W 2024 roku zapraszamy do dzielenia z nami wspomnień, radości oraz wspólnych obchodów tego wyjątkowego jubileuszu.
KONTAKT:
Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. +48 12 648 08 86
www.kuznia.okn.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN