W ramach projektu „Miejsce na marnowanie marzeń” zostanie zorganizowana wystawa na
bazie kolekcji Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie (dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina) w Galerii Huta Sztuki. Zbiory te tworzy ponad 200 realizacji artystów i artystek związanych z Krakowem, jednak głównym ich trzonem jest zestaw ponad 100 prac, który został pozyskany w latach 60. i 70. i jest ściśle związany z działalnością środowiska artystycznego Nowej Huty. Nie będzie to jednak wystawa pokazująca główne założenia kolekcji, gdyż jej integralną częścią będzie kwerenda jaką wykona dwójka artystów związanych z Krakowem – Agaty Stępień i Jakuba Woynarowskiego. Jej rezultatem będzie ekspozycja – mająca formę instalacji site-specific, na którą złożą się prace kolekcyjne, uzupełnione o realizacje współczesnych twórców. Tytuł projektu jest równocześnie tytułem obrazu Walentego Gabrysiaka, który znajduje się w kolekcji Ośrodka.
Kolekcja Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida (dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina) liczy obecnie ponad 200 realizacji. Jej najważniejszą część tworzą realizacje (wykonane w technikach malarskich, graficznych i rzeźbiarskich) twórców i twórczyń związanych ze środowiskiem nowohuckim. Są wśród nich takie postaci jak m.in.: Wincenty Gabrysiak, Julian Jończyk, Marian Kruczek, Lucjan Mianowski, Eugeniusz Mucha, Józefa Sobór-Kruczek, Józef Szajna, Janusz Trzebiatowski, Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz. Historia kolekcji rozpoczęła się w latach 60. XX w. Duża liczba realizacji trafiła do zbiorów po cyklu wystaw „Plastycy Nowej Huty”, które były organizowane przez Janusza Trzebiatowskiego w Galerii „Rytm” (przestrzeni ekspozycyjnej działającej w Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina od końca lat 50. do końca lat 70. XX w.). Odbyły się trzy edycje tego cyklu, w latach 1966, 1969 oraz 1973. W późniejszych latach zbiór ten był uzupełniany darami artystów i artystek, jak również pracami stypendystów i stypendystek Huty im. Lenina. Pozyskiwanie prac łączyło się z planami stworzenia Galerii Współczesnej Plastyki Środowiskowej, która była jednym z elementów misji realizowanej przez Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina. Składała się na nią m.in. edukacja kulturalna mieszkańców i mieszkanek Nowej Huty, zaprzyjaźnianie ich ze sztuką współczesną, jak również wspieranie środowiska artystycznego, które powstało w tej nowej dzielnicy Krakowa. Samo nowohuckie środowisko nie było jednorodnym tworem, tworzyły go w końcu indywidualne jednostki, nierzadko wybitni twórcy i twórczynie, konsekwentnie kroczący własnymi drogami artystycznymi. Kolekcja Ośrodka Kultury Norwida jest więc odbiciem tych tendencji.
Część kolekcji, od 2018 roku, jest prezentowana w Galerii Huta Sztuki (jej pomysłodawczynią jest Barbara Solecka - wieloletnia pracowniczka Ośrodka Kultury Norwida), która jest częścią Ośrodka Kultury Norwida. Ta przestrzeń ekspozycyjna jest duchowym spadkobiercą Galerii „Rytm”, miejscem gdzie przypomina się przeszłość artystyczną Nowej Huty (m.in. poprzez prezentację dokonań nowohuckiego środowiska artystycznego i prac pochodzących z lat 60. i 70. XX w.), nie zapominając jednak także o twórcach i twórczyniach współcześnie żyjących (np. wystawa Ewy Brechel). Proponowanym projektem wystawienniczym chcemy kontynuować tę wytyczoną ścieżkę. Do współpracy zaprosiliśmy dwójkę artystów związanych z Krakowem -
Agatę Stępień (ur. 1986) i Jakuba Woynarowskiego (ur. 1982). Projekt rozpocznie kwerenda i lepsze poznanie kolekcji przez tę dwójkę twórców. Rezultatem będzie ekspozycja, mająca formę instalacji site-specific, na którą złożą się prace ze zbiorów uzupełnione o prace Agaty Stępięń i Jakuba Woynarowskiego. Część ich realizacji powstanie specjalnie na potrzeby tego projektu.
Proponowana wystawa będzie jednym z elementów obchodów jubileuszu 75-lecia powstania Nowej Huty, który przypada na rok 2024. Projektowi będzie towarzyszył katalog (wydany w języku polskim i angielskim).
Wernisaż wystawy: 28.06.2024,, godz. 18:00.
Wystawa potrwa do 6.12.2024.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego