Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Nowohucka historia mówiona – jak rozmawiać, słuchać i nagrywać?
Historia mówiona to osobiste spotkanie z przeszłością i jej świadkami, a zarazem ważne źródło w badaniu dziejów miejsc dotkniętych totalitaryzmami i skażonych propagandą. Podczas zajęć porozmawiamy o historii mówionej Nowej Huty. Zastanowimy się, jaką rolę w badaniu przeszłości dzielnicy mają osobiste wspomnienia budowniczych i budowniczek, Nowohucian i Nowohucianek. Zajęcia będą praktycznym przewodnikiem dla osób chcących spróbować swych sił w nagrywaniu relacji świadków historii. Porozmawiamy o tym jak szukać rozmówców, jak umówić się z nimi na spotkanie, jak przeprowadzić rozmowę czy wywiad biograficzny, jak go nagrać i co później zrobić z nagraniem. Uczestnicy i uczestniczki będą mogli nawiązać kontakt i współpracę z Nowohuckim Archiwum Społecznym, działającym w Ośrodku Kultury Norwida.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Prowadząca: Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka. Autorka książek “Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, “Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, “Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”, pięciu zbiorów reportaży historycznych wydanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: “Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz “Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Za “Strup” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak, “Kobiety Nowej Huty” przyniosły jej nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a “Ciałko” tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Jest również laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Publikowała m. in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Członkini Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida, zbieraczka opowieści.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- czas trwania zajęć: ok. 1,5 godziny
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł/ zajęcia (wolni słuchacze)
- zapisy poprzez e-mail: nhlab@okn.edu.pl do 13 XII 2024, godz. 15:00
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Ośrodek Kultury Norwida os. Górali 5.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek.
Pomieszczenia, w których odbywać się będą spotkania pozbawione są barier architektonicznych. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala sceniczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl