fbpx

Zwiedzanie wystawy „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna” wraz z wykładem dr Bernadety Stano

Zwiedzanie wystawy „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna” wraz z wykładem dr Bernadety Stano 05 ListopadLis 2022 13:00 - 18:00Os. Górali 5

5 listopada 2022 | 13:00-18:00;
wykład | 15:00
Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
Wstęp: bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 5 zł. Wykład w cenie biletu.

Szajna sam określał, że okres, który spędził w Nowej Hucie, jest jednym z synonimów jego młodości, czasem eksperymentów twórczych. Artystyczny prowokator, wprowadzający do swojej sztuki elementy wręcz surrealistyczne, rozpoczynający od studiów graficznych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, tylnymi drzwiami „wszedł” do teatru, tworząc zaskakujące dla widza rozwiązania. Jego innowacje teatralne spotykały się z uznaniem odbiorców wielu polskich miast: Opola, Krakowa, Katowic, Warszawy czy Wrocławia, ale jego nazwisko było bardzo dobrze znane poza granicami kraju. Scena Szajny to gra znaczeń i przekształcanie znaków. Człowiek w jego sztuce, przedstawiany nierzadko jako kaleki, zostaje uprzedmiotowiony, natomiast rzeczy zostają poddane personifikacji. Takie zabiegi prowadzą do konkluzji, poprzez którą artysta sugeruje, w jak fatalnej kondycji jest świat, w którym przyszło żyć jego pokoleniu – pokoleniu ofiar wojennych i terroru obozów koncentracyjnych. 

Po raz kolejny zapraszamy na zwiedzanie wystawy „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna” 5 listopada 2022 r. od godziny 13:00 do 18:00. Zwiedzanie tego dnia będzie poszerzone o możliwość wysłuchania wykładu dr Bernadety Stano na temat artysty, jego życia i dorobku twórczego. 

Dr Bernadeta Stano – historyk sztuki, adiunkt w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznej w Krakowie. Wykłada historię sztuki, zagadnienia sztuki współczesnej. Obecnie prowadzi badania nad specyfiką polskiego życia artystycznego po II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska mecenatu przemysłowego oraz działalnością artystyczną i animacyjną na terenach poprzemysłowych.  

Jest autorką książek: „Wystawy zapamiętane, wystawy zapomniane. Życie artystyczne Krakowa, Nowej Huty, Rzeszowa i Zakopanego w okresie Odwilży”, Kraków 2007, „Odwilż w Zakopanem. Salony Marcowe 1958–1960”, Kraków 2009; „Artysta w fabryce. Dwa oblicza mecenatu przemysłowego w PRL”, Kraków 2019, tekstów naukowych w pracach zbiorowych oraz artykułów w takich czasopismach jak „Dekada Literacka”, „Nowa Dekada Krakowska”, „Znak”, „Arteon”, „Autoportret”, „Opcje”, „Format”.

Kontakt:
Galeria Huta Sztuki
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-953 Kraków
tel: 12 644 27 65 (w. 34/25)
b.solecka@okn.edu.pl
hutasztuki@okn.edu.pl

  • Organizator Zwiedzanie wystawy „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna” wraz z wykładem dr Bernadety Stano
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

Galeria Huta Sztuki, Os. Górali 5

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org