Zapiski z rodzicielstwa. Wystawa fotografii

Zapiski z rodzicielstwa. Wystawa fotografii 30 PaździernikPaź 2020 - 27 ListopadLis 2020os. Złotego Wieku 14, Kraków

30 października – 27 listopada 2020 r.
Galeria "m" Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Wystawa jest efektem pracy dziesięciu niesamowitych Mam, które brały udział w kursie Rodzina w kadrze. Te wspaniałe Kobiety łączy kilka rzeczy. Morze zawodowych i domowych obowiązków, miłość do rodziny, poczucie, że utrwalanie wspomnień jest ważne i bezcenne oraz to, że nie są fotografkami. To jednak dla nich nie jest przeszkodą, a raczej impulsem do samodoskonalenia się i odkrywania, że dokumentacja rodzinnego ogniska w sposób ciekawy i twórczy nie jest zarezerwowana tylko dla nielicznych, że przypadkowość zdjęć możemy zastąpić świadomym fotografowaniem.

Zresztą przeszkody i ograniczenia stawały się impulsem do działania. Na przykład pandemia oraz ograniczenia w przemieszczaniu się wpływały na kreatywność i rozwijanie umiejętności przyglądania się życiu rodziny, dostrzegania pięknych kadrów i wyławiania ich z codzienności. Dlatego ich zdjęcia pokazują coś arcyważnego; że to, co niezwykłe, dzieje się tu i teraz, że fotografia to sztuka obserwacji, a jej włączenie do życia codziennego nie jest trudne. Pokazują również, że to, iż jesteśmy rodzicami, pomaga nam w robieniu lepszych zdjęć naszym bliskim.

A czym są te lepsze zdjęcia? To obrazy, które budzą radość i wzruszenie, którymi pragniemy podzielić się z innymi i do których będziemy chcieli sami wracać, oglądać je na nowo i wspominać zapisane chwile. Lepsze zdjęcia to rodzina utrwalona w kadrze.

Paweł Łubkowski - artysta i fotograf, twórca i prowadzący kurs Rodzina w kadrze. Od ponad 20. lat zajmuje się zawodowo sztuką. Ukończył trzy szkoły artystyczne. Od 8. lat współpracuje z instytucjami publicznymi, stowarzyszeniami i firmami. Organizuje wykłady oraz warsztaty w Polsce i za granicą. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw, w tym 8. indywidualnych. Dwukrotnie znalazł się w pierwszej 100. rankingu najważniejszych polskich artystów młodego pokolenia tworzonym przez największe instytucje kultury w Polsce. Prywatnie jest tatą na pełnym etacie.

Autorki zdjęć:
1. Agata Strzelczyk