12 lipca 2020 r., godz. 10:00
miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym uczestnikom
Rodzinny spacer poznawczo-badawczy o zieleni ciągów rzecznych w ramach projektu „Nowa Huta od NATURY strony”. Prowadzenie: Marcin Pawlik. Obowiązują zapisy (limit miejsc: 20 os.)
Wyprawa odbędzie się wzdłuż jurajskiej rzeki Dłubni, do której brzegów w niektórych miejscach można śmiało podejść. Choć ten ciek wodny nie ma imponujących rozmiarów, to w wielu miejscach jest dość wartki, a widok pliszki górskiej i pliszki siwej nie jest tutaj dziełem przypadku. W wielu miejscach Dłubnia dała się wyrwać z okowów melioracji i płynie przez siebie utartym korytem, z zakolami i dzikimi brzegami. Nie można też nie wspomnieć o współczesnym architekcie krajobrazu, którego ślady są widoczne podczas spaceru – dość częstym gościu naddłubiańskich zadrzewień, bobrze europejskim. Większość powalonych drzew leżących konarami w rzece to jego dzieło. Nie jest rzadkim widokiem uciekający z miejsca połowu tutejszych ryb zimorodek zwyczajny, gniazdujący w wydrążonych w nadbrzeżnych skarpach norkach. Jeśli o ryby chodzi, wędkarze mówią, że o klenia nie jest tak trudno, jak o płoć czy okonia, a zdarza się tutaj nawet pstrąg potokowy, lubiący dobrze natlenione wody.
Marcin Pawlik - przyrodnik z zamiłowania, mikropodróżnik z zawodu. Przewodnik Ojcowskiego Parku Narodowego i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, lektor zajęć środowiskowych. Organizator nietypowych sposobów na zwiedzanie największej dzielnicy Krakowa w ramach projektu Nowa Huta Travel i Biura Podróży Ecotravel, w tym spływów kajakowych Dłubnią.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://okn.edu.pl/bez-kategorii/wzdluz-rzeki-dlubni-spacer-zapisy/
Nowa Huta od NATURY strony - projekt z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego najbardziej zielonej części Krakowa, organizowany przez Pracownię Animacji Ekologicznej działającą w ramach Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Zakłada organizację weekendowych rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych organizowanych dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa. W okresie od lipca do października 2020 r. odbędą się 4 spacery tematyczne po Łąkach Nowohuckich oraz 7 wypraw szlakami przyrodniczymi dzielnicy, podczas których prezentowane będą wszystkie formy zieleni miejskiej (użytki ekologiczne, nieużytki, zieleń parkowa i forteczna, ogródki działkowe, zieleń podwórek i osiedli - w tym pomniki przyrody i parki kieszonkowe, zieleń ciągów rzecznych, lasy miejskie). Na zakończenie projektu powstanie publikacja elektroniczna, która opisywać będzie miejsce każdej z wypraw wraz z krótką charakterystyką innych podobnych w Nowej Hucie. Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, ekologia@okn.edu.pl
www.facebook.com/NowohuckieLaboratoriumDziedzictwa
-
Organizator Wzdłuż rzeki Dłubni – spacer
- Harmonogram
- Goście
- Frekwencja
- Przewidywanie
- Komentarze
Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji
Raport o pogodzie
Dzisiaj stec_replace_today_date
stec_replace_current_summary_text
stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units
Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction
Wilgotność stec_replace_current_humidity %
Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units
Przewidywanie
Data
Pogoda
Temp
Następne 24 Godziny
Powered by openweathermap.org