Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Rola dziedzictwa Nowej Huty w budowaniu poczucia lokalnej tożsamości i wizerunku dzielnicy 18 LutyLut 2023 16:00os. Górali 5, Kraków

Wstęp: 25 zł (dla osób niezapisanych na cały cykl). Obowiązują zapisy (do 17 lutego do godz. 15:00) przez formularz na stronie: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

W lutym, w ramach Studium Dziedzictwa Nowej Huty, zapraszamy na zajęcia zatytułowane Rola dziedzictwa Nowej Huty w budowaniu poczucia lokalnej tożsamości i wizerunku dzielnicy, który poprowadzi dr Karol Janas.

Zajęcia rozpocznie zwięzły wykład i prezentacja wyników badania, w którym mieszkańcy zamieszkujący różne części Nowej Huty wartościowali odmienne elementy związane z dziedzictwem Nowej Huty. W ramach ogólnej dyskusji uczestniczki i uczestnicy spotkania zastanowią się czy obraz ten podlega wciąż zmianom wraz z procesami społecznymi zachodzącymi w tej części Krakowa. Czy być może elementy szeroko rozumianego dziedzictwa miejsca, mogą sprzyjać wzmacnianiu, budowaniu lokalnej tożsamości, czy wręcz przeciwnie, mogą stać się przedmiotem kontrowersji i prowadzić do konfliktów?

Spotkanie będzie również okazją do refleksji w jaki sposób wykorzystać to, co w Nowej Hucie jest wyjątkowe i najbardziej wartościowe. Tak, by potencjał dzielnicy służył umacnianiu pozytywnego wizerunku miejsca. Analizując dziedzictwo Nowej Huty weźmiemy pod uwagę także jego trudniejsze lub niechciane składowe.

Zajęcia odbywają się w ramach Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Jest to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiający wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Prowadzący:
dr Karol Janas jest kierownikiem i współzałożycielem Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. Był studentem i pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym uzyskał stopień doktorski, specjalizując się w geografii miast. Jego praca doktorska poświęcona była tożsamości terytorialnej mieszkańców Nowej Huty i wartościowaniu przestrzeni miasta post-socjalistycznego.  W 2020 roku ukazała się książka na ten temat pt. „Nowa Huta. Przestrzeń tożsamości”. Z zamiłowania podróżnik, rowerzysta i wielbiciel Nowej Huty – miasta (prawie) idealnego.

• spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
  • obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 25 zł.
  • Dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21

Kontakt: