Studium Dziedzictwa Nowej Huty: OCHRONA ZABYTKÓW I MODERNIZACJE (ćwiczenia)

Studium Dziedzictwa Nowej Huty: OCHRONA ZABYTKÓW I MODERNIZACJE (ćwiczenia) 12 GrudzieńGru 2020 17:45 - 19:15online
Dla dorosłychDla młodzieżyNowa Huta

12 grudnia 2020 r., godz. 17:45-19:15
Online: ClickMeeting

Ćwiczenia o ochronie zabytków i ich modernizacjach w Nowej Hucie. Prowadzenie: Jarosław Klaś. Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Limit miejsc: 20 os. Obowiązują zapisy (pierwszeństwo dla osób zapisanych na cały semestr).

Zgodnie z art. 7 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami istnieje pięć form ochrony zabytków. Cztery z nich dotyczą zabytków nieruchomych: wpis do rejestru zabytków, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego, ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub innych aktach planowania przestrzennego. W przypadku Nowej Huty mamy do czynienia ze wszystkimi czterema sposobami ochrony zabytków nieruchomych, przy czym trzy z nich mają charakter obowiązujący (wpis do rejestru zabytków, utworzenie parku kulturowego, ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub innych aktach planowania przestrzennego), a jeden postulowany (uznanie za pomnik historii). Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z tymi formami ochrony zabytków, które odnoszą się do ochrony architektury Nowej Huty oraz dobrymi i złymi przykładami modernizacji zachodzących w substancji zabytkowej na tym obszarze. Punktem wyjścia do rozmowy będzie tekst Haliny Rojkowskiej-Tasak „Zabytkowe centrum Nowej Huty – ochrona architektury” opublikowany w 2017 r. w tomie 8 „Krakowskiej Teki Konserwatorskiej”.

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
Limit uczestników: 20 os.
Wstęp: 20 zł

Jarosław Klaś – kulturoznawca, animator i menadżer kultury. Kończy pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie o zarządzaniu dziedzictwem kulturowym na przykładzie Nowej Huty. Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak „Korowód Nowohucki” (2016), „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” (2017), „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” (2018), „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” (2019), „Nowa Huta od NATURY strony” (2020). Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Główne zainteresowania badawcze: zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym, zwłaszcza Nowej Huty.

Studium Dziedzictwa Nowej Huty – program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych, pogłębiający wiedzę uczestników o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida