fbpx

Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Ochrona i modernizacje nowohuckiej architektury

Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Ochrona i modernizacje nowohuckiej architektury 14 MajMaj 2022 16:00os. Górali 5, Kraków

14 maja 2022 r., godz. 16:00.
Start: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.

Wstęp: 20 zł. Obowiązują zapisy (do 12 maja): [KLIKNIJ TUTAJ]

Zajęcia terenowe w ramach programu dla młodzieży i dorosłych pogłębiającego wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Prowadzenie: dr Jarosław Klaś.

Zgodnie z art. 7 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami istnieje pięć form ochrony zabytków. Cztery z nich dotyczą zabytków nieruchomych: wpis do rejestru zabytków, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego, ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub innych aktach planowania przestrzennego. W przypadku Nowej Huty mamy do czynienia ze wszystkimi czterema sposobami ochrony zabytków nieruchomych, przy czym trzy z nich mają charakter obowiązujący (wpis do rejestru zabytków, utworzenie parku kulturowego, ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub innych aktach planowania przestrzennego), a jedna postulowany (uznanie za pomnik historii). Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z tymi formami ochrony zabytków, które odnoszą się do ochrony architektury Nowej Huty oraz dobrymi i złymi przykładami modernizacji zachodzących w substancji zabytkowej na tym obszarze. Punktem wyjścia do rozmowy będzie tekst Haliny Rojkowskiej-Tasak „Zabytkowe centrum Nowej Huty – ochrona architektury” opublikowany w 2017 r. w  tomie 8 „Krakowskiej Teki Konserwatorskiej”.

dr Jarosław Klaś kulturoznawca, badacz, animator i menadżer kultury. Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości (UJ). Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Członek Instytutu Badań Organizacji Kultury – IBOK oraz Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami Polskiej Akademii Umiejętności. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak „Korowód Nowohucki” (2016), „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” (2017), „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” (2018), „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” (2019) oraz - wspólnie z Elżbietą Urbańską-Kłapą - „Nowa Huta od NATURY strony” (2020). Główne zainteresowania badawcze: animacja kultury, zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym (zwłaszcza Nowej Huty).

Studium Dziedzictwa Nowej Huty dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiającego wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

Budynek Główny, os. Górali 5, Kraków

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org