Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Lata 90. XX w. w Nowej Hucie – stagnacja czy nowy początek? 26 MarzecMar 2022 17:45os. Górali 5, Kraków

26 marca 2022 r., godz. 17:45.
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5.

Wstęp: 20 złotych / zajęcia. Obowiązują zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Podczas wykładu uczestnicy posłuchają o tym, jakie piętno odcisnął czas transformacji ustrojowej na Nowej Hucie. Prowadzący opowie zatem o modernizacji i restrukturyzacji kombinatu, pomysłach na rozwój dzielnicy w nowej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej oraz prywatyzacjach i rozkwicie działalności gospodarczej. Nie zabraknie też refleksji o ówczesnym postrzeganiu Nowej Huty w różnych narracjach, początkach nowohuckich muzeów, życiu kulturalnym i duchowym, czasie wolnym oraz stopniowym przewartościowaniu i popularyzowaniu miejscowego dziedzictwa.

dr Jarosław Klaś – kulturoznawca, badacz, animator i menadżer kultury. Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości (UJ). Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Członek Instytutu Badań Organizacji Kultury – IBOK oraz Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami Polskiej Akademii Umiejętności. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak „Korowód Nowohucki” (2016), „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” (2017), „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” (2018), „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” (2019) oraz - wspólnie z Elżbietą Urbańską-Kłapą - „Nowa Huta od NATURY strony” (2020). Główne zainteresowania badawcze: animacja kultury, zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym (zwłaszcza Nowej Huty).

Studium Dziedzictwa Nowej Huty – dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiającego wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida