Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Idea ekomuzeum i jej nowohucka wymowa

Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Idea ekomuzeum i jej nowohucka wymowa 14 MajMaj 2022 17:45os. Górali 5, Kraków

14 maja 2022 r., godz. 17:45.
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5.

Wstęp: 20 zł. Obowiązują zapisy (do 12 maja): [KLIKNIJ TUTAJ]

Wykład w ramach programu dla młodzieży i dorosłych pogłębiającego wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Prowadzenie: dr Jarosław Klaś.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z ideą ekomuzeum, jej polskich przykładach i próbie jej przeszczepienia do Nowej Huty w formie „muzeum rozproszonego”, które koordynował nowohucki oddział Muzeum Krakowa. Zobaczą też jak ważna jest partycypacja lokalnej społeczności oraz współdziałanie we wzmacnianiu odpowiedzialności za lokalne dziedzictwo różnych wśród różnych podmiotów, nie tylko z sektora muzealnictwa i kultury, ale również szkół, klubów sportowych czy przedsiębiorców.

dr Jarosław Klaś - kulturoznawca, badacz, animator i menadżer kultury. Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości (UJ). Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Członek Instytutu Badań Organizacji Kultury – IBOK oraz Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami Polskiej Akademii Umiejętności. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak „Korowód Nowohucki” (2016), „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” (2017), „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” (2018), „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” (2019) oraz - wspólnie z Elżbietą Urbańską-Kłapą „Nowa Huta od NATURY strony” (2020). Główne zainteresowania badawcze: animacja kultury, zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym (zwłaszcza Nowej Huty).

Studium Dziedzictwa Nowej Huty dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiającego wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida