Studium Dziedzictwa Nowej Huty: DZIEDZICTWO POPRZEMYSŁOWE (ćwiczenia)

Studium Dziedzictwa Nowej Huty: DZIEDZICTWO POPRZEMYSŁOWE (ćwiczenia) 13 LutyLut 2021 17:45 - 19:15online
Nowa Huta

13 lutego 2021 r., godz. 17:45-19:15
Online: ClickMeeting

Ćwiczenia o pomysłach na współczesne wykorzystanie dziedzictwa poprzemysłowego Nowej Huty. Prowadzenie: Jarosław Klaś. Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Limit miejsc: 25 os. Obowiązują zapisy (pierwszeństwo dla osób zapisanych na cały semestr): www.nhlab.okn.edu.pl.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z pojęciem dziedzictwa poprzemysłowego i przykładami jego współczesnego wykorzystania w Polsce i na świecie. Następnie przedstawione zostaną różne zarzucone pomysły na adaptację do różnych celów obiektów pohutniczych oraz stan i koncepcje na inne tereny poprzemysłowe w Nowej Hucie (sprzed 1949 r. i po 1949 r.). Na zakończenie słuchacze będą wspólnie zastanawiać się nad potencjałem tego typu miejsc wymyślając dla nich nowe funkcje z poszanowaniem ich przeszłości.

Jarosław Klaś – kulturoznawca, animator i menadżer kultury. Kończy pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie o zarządzaniu dziedzictwem kulturowym na przykładzie Nowej Huty. Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak „Korowód Nowohucki” (2016), „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” (2017), „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” (2018), „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” (2019), „Nowa Huta od NATURY strony” (2020). Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Główne zainteresowania badawcze: zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym, zwłaszcza Nowej Huty.

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
- wstęp: 20 zł / pojedyncze spotkanie
- limit uczestników: 25 os.
- pierwszeństwo dla osób zapisanych na cały semestr

Studium Dziedzictwa Nowej Huty – program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych, pogłębiający wiedzę uczestników o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida