Studium Dziedzictwa Nowej Huty: CHARAKTERYSTYKA SPOŁECZNOŚCI NOWEJ HUTY NA PRZESTRZENI LAT (wykład z elementami konserwatorium)

Studium Dziedzictwa Nowej Huty: CHARAKTERYSTYKA SPOŁECZNOŚCI NOWEJ HUTY NA PRZESTRZENI LAT (wykład z elementami konserwatorium) 09 StyczeńSty 2021 16:00 - 17:30online
Edukacja regionalnaNowa HutaSpotkanie kulturalne

9 stycznia 2021 r., godz. 16:00-17:30
Online: ClickMeeting

Ćwiczenia o przemianach społeczności Nowej Huty na przestrzeni lat. Prowadzenie: Jarosław Klaś. Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Limit miejsc: 20 os. Obowiązują zapisy przez formularz na www.nhlab.okn.edu.pl (pierwszeństwo dla osób zapisanych na cały semestr).

Powszechnie uważa się, że społeczność Nowej Huty jest wyjątkowa. Zaczęła powstawać nagle w wyniku arbitralnej decyzji o budowie w sąsiedztwie Krakowa nowego miasta. W efekcie w pierwszych latach wytworzył się tu specyficzny tygiel kulturowy, jaki tworzyli różnorodni ludzie - ale zwykle w jednym wieku - formujący nowe miasto: miejscowi autochtoni, migranci ze wsi, wykwalifikowani robotnicy, junacy Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”, ochotnicy Związku Młodzieży Polskiej, mieszkańcy innych części Krakowa, Romowie, wygnańcy z Grecji i Macedonii… Z czasem nowohucka społeczność okrzepła, co zaowocowało buntem opozycyjnym lat 80. XX w. Po trudnym okresie rozczarowań w czasie transformacji w ostatnich latach społeczność Nowej Huty ponownie się zmienia. Odchodzi pierwsze pokolenie nowohucian, a pojawiają się nowi mieszkańcy, choć zjawisko gentryfikacji ma raczej marginalny charakter. Właśnie o tych kolejnych fazach kształtowania się społeczności Nowej Huty będą mogli usłyszeć uczestnicy wykładu.

Jarosław Klaś – kulturoznawca, animator i menadżer kultury. Kończy pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie o zarządzaniu dziedzictwem kulturowym na przykładzie Nowej Huty. Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak „Korowód Nowohucki” (2016), „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” (2017), „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” (2018), „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” (2019), „Nowa Huta od NATURY strony” (2020). Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Główne zainteresowania badawcze: zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym, zwłaszcza Nowej Huty.

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy - KLIKNIJ TUTAJ
- wstęp: 20 zł / pojedyncze spotkanie lub 100 zł / semestr
- limit uczestników: 20 os.
- pierwszeństwo dla osób zapisanych na cały semestr

Studium Dziedzictwa Nowej Huty – program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych, pogłębiający wiedzę uczestników o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

  • Organizator Studium Dziedzictwa Nowej Huty: CHARAKTERYSTYKA SPOŁECZNOŚCI NOWEJ HUTY NA PRZESTRZENI LAT (wykład z elementami konserwatorium)
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org