Religioznawczy podróżnik: W POSZUKIWANIU TRANSÓW KULTOWYCH – PANEL Q&A Z PROF. DR. HAB. LESZKIEM KOLANKIEWICZEM 14 MajMaj 2021 19:00online

14 maja 2021 r., godz. 19:00
Online: ClickMeeting

Podczas spotkania, mającego formę dialogu prowadzącego z publicznością, wysłuchamy opowieści o brazylijskich, haitańskich i marokańskich religiach transowych, zwanych niekiedy kultami opętania. Czym są te kulty dla praktykujących je społeczności? Jak wyglądają obrzędy? Co dzieje się z człowiekiem podczas transu? Na te i inne pytania odpowie Leszek Kolankiewicz, wybitny antropolog widowisk, który w Tamesloth pod Marrakeszem obserwował rytuały gnawa, na Haiti uczestniczył w obrzędach vodou, także we wsi zamieszkanej przez potomków polskich legionistów, a w Brazylii w obrzędach candomblé i kultu zmarłych Egungun. Właśnie kultom brazylijskim poświęcił jedną ze swoich najbardziej znanych książek, czyli „Sambę z bogami. Opowieść antropologiczną.”

Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier, dr Jakub Bohuszewicz.

Organizatorzy: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa, Instytut Religioznawstwa UJ.

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ.
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.

Prowadzenie: prof. dr hab. Leszek Kolankiewicz – kulturoznawca, twórca tzw. warszawskiej szkoły antropologii widowisk. W latach 2005-2012 dyrektor Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 2012-2016 dyrektor Centre de civilisation polonaise na Sorbonie. Członek Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Były przewodniczący Zespołu ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w MKiDN i Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz były członek Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów. Autor książek: „Na drodze do kultury czynnej” (1978), „Święty Artaud” (1988, 2001), „Samba z bogami. Opowieść antropologiczna” (1995, 2007, 2016), „Dziady. Teatr święta zmarłych” (1999, 2020), „Wielki mały wóz” (2001).

Religioznawczy podróżnik – cykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida