Religioznawczy Podróżnik: KONIEC ŚWIATA, KTÓRY NIE NADSZEDŁ – RELIGIA WE WSPÓŁCZESNEJ ROSJI

Religioznawczy Podróżnik: KONIEC ŚWIATA, KTÓRY NIE NADSZEDŁ – RELIGIA WE WSPÓŁCZESNEJ ROSJI 26 MarzecMar 2021 19:00online

26 marca 2021 r., godz. 19:00
Online: ClickMeeting

Spotkanie z cyklu „Religoznawczy podróżnik” poświęcone badaniom poradzieckiej tożsamości religijnej. Prowadzenie: dr hab. Jędrzej Morawiecki, prof. UWr. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Podczas spotkania, mającego formę rozmowy z prowadzącym, wysłuchamy opowieści o przygodzie badania poradzieckiej tożsamości religijnej. Jędrzej Morawiecki poszukiwania badawcze rozpoczął w 1999 roku, kiedy po raz pierwszy trafił do leżącej na południu Kraju Krasnojarskiego grupy Wissarionowców (Kościół "Najnowszego Testamentu"). Dalsze badania dotyczyły grup chrześcijańskich w Krasnojarsku, przez szamanistów, szamanki i szamanów w Ułan Ude, wreszcie opisywanie synkretyzmu i tzw. "switching". W Tomsku, gdzie w ramach dwóch stypendiów Erasmus Mundus opracowywał zebrane wywiady biograficzne i obserwował nasilające się represje religijne. Ostatecznie za swoimi respondentami i informatorami, zaangażowanymi w obronę mniejszości religijnych i uciekającymi przed FSB, trafił do Estonii i na Donbas. Ten wyjazd stał się wyznacznikiem nowego projektu: badań transformacji tożsamości religijnej w warunkach wojennych (na przykładzie wspólnot protestanckich w Kramatorsku i wywiadów w przyfrontowej "czerwonej strefie").

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ.
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.

Jędrzej Morawiecki (ur. 1977) – wykłada w  Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest doktorem literaturoznawstwa oraz socjologii, doktorem habilitowanym nauk o kulturze i religiiAutor kilkunastu książek reportażowych i naukowych. Otrzymał szereg nagród za reportaże i formy dokumentalne (m.in.  Nagroda im. Beaty Pawlak, dwukrotnie Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym, stypendium im. Jacka Stwory).  Od 1998 do 2008 roku związany z "Tygodnikiem Powszechnym", równolegle był także reporterem agencji Reuters, publikował m.in. w "Polityce", "National Geographic", „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”; współpracował również z I i III programem Polskiego Radia, epizodycznie z Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Publikował w "Nowej Europie Wschodniej", „New Eastern Europe” i "Więzi". Jest współzałożycielem Grupy Dziennikarze Wędrowni, należy do grupy reporterskiej Rekolektyw oraz Unii Literackiej. W 2017 roku ukazała się w jego tłumaczeniu książka Władimira Abarinowa „Widziadła” poświęcona działaniom rosyjskich służb specjalnych. W 2018 roku opublikował monografię „Krajobraz po odwilży. Poradziecka tożsamość religijna mieszkańców współczesnych miast syberyjskich”. W zeszłym roku opublikował rozdział „Za dużo hałasu” o dziennikarzach rządowych i niezależnych w antologii Wydawnictwa Czarne „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi” (pod red. M. Nocuń).

Organizatorzy: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa, Instytut Religioznawstwa UJ.

Religioznawczy podróżnikcykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org