Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie: SPACER HISTORYCZNY PO ŁUCZANOWICACH

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie: SPACER HISTORYCZNY PO ŁUCZANOWICACH 04 WrzesieńWrz 2021 15:00
Nowa HutaSpotkanie kulturalne

4 września 2021 r., godz. 15:00
miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach

Spacer po Łuczanowicach będzie koncentrował się na historii gminy ewangelickiej oraz dziedzictwie rodziny Żeleńskich, dlatego pójdziemy na „kopiec Lutrów”, czyli cmentarz ewangelicki z 1787 roku. Omówiona zostanie historia pałacu i ogrodu w Łuczanowicach, a co za tym idzie rodziny Mycielskich. Szczegółowo skupimy się na ich przedsiębiorstwie – mleczarni w Dojazdowie. Zostanie zaprezentowana ikonografia oraz obiekty, pochodzące z tego zakładu. Po drodze z pałacu na cmentarz, zatrzymamy się, by posłuchać o sakowym układzie urbanistycznym wsi oraz dziejach samej wioski, żyjącej w bezpośrednich relacjach do pałacu.

Prowadzenie: Paweł Jakubiec – historyk, starszy kustosz dyplomowany, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Zapisy na wydarzenie zakończone.

Całość wystawy dostępna do 31 października 2021 r.

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie - barwna, historyczna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych chwil, wokół których toczyło się życie rodu, a także całej wspólnoty. W ramach projektu chcemy cofnąć się w czasie, by przypomnieć przemiany życia codziennego, kulturalnego i gospodarczego terenów Nowej Huty oraz pokazać jak daleko sięga ich historia. Dlatego wybraliśmy 10 ważnych dat obrazujących te przemiany, reprezentatywnych dla różnych epok i miejsc na terenie obecnej Nowej Huty (np. 1222 r. - powstanie Opactwa oo. Cystersów w Mogile, 1420 r. - budowa gotyckiego kościoła w Ruszczy, 1603 r. - powstanie dworu renesansowego w Branicach, 1949 r. - decyzja o budowie kombinatu i Nowej Huty, stanowiąca przerwanie ciągłości historycznej oraz potężną zmianę w krajobrazie). Projekt koncentruje się wokół 10 mało znanych, ale ważnych dat z lokalnej historii od średniowiecza do 1949 r., kiedy to zaczęto budować Nową Hutę wraz z kombinatem metalurgicznym. Polega na stworzeniu interaktywnej, multimedialnej wystawy plenerowej z katalogiem i QR kodami kierującymi do dokumentacyjnych rejestracji audio-video, obudowanej programem z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej. Ekspozycja będzie prezentowana w krużgankach zewnętrznych Opactwa Cystersów w Mogile i posłuży do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych stymulujących społeczność lokalną do aktywności w zakresie historii i kultury, takich jak: wycieczki historyczne, dokumentacyjne rejestracje audio-video, katalog wystawy, mobilne lekcje historyczne dla przedszkoli i klas 0-III.

Partner: Opactwo oo. Cystersów w Mogile.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google
  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org