Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie: SPACER HISTORYCZNY PO KRZESŁAWICACH 28 SierpieńSie 2021 15:00

28 sierpnia 2021 r., godz. 15:00
miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach

Krzesławice pod koniec XVIII wieku należały do Hugona Kołłątaja (1750-1812). W 1876 roku dworek zakupił słynny krakowski artysta Jan Matejko za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Benedyktowi Tyszkiewiczowi obrazu historycznego „Batory pod Pskowem”. W dworku krzesławickim powstało wiele dzieł malarza, jak choćby obraz „Kościuszko pod Racławicami”, do którego pozowali mu okoliczni mieszkańcy. Obecnie dworkiem opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Podczas spaceru uczestnicy zwiedzą także kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej. Zbudowana w latach 1633–1648 świątynia znajdowała się w Jaworniku koło Myślenic. Ówcześnie nosiła wezwanie Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego. W roku 1983 budynek został uszkodzony i zdewastowany, a w latach 1983–1986 przeniesiony do Krzesławic. Obok dworku Jana Matejki miał stanowić zaczątek planowanego w tym miejscu skansenu. Podczas spaceru będzie także okazja, żeby zobaczyć teren dawnej wsi, zabudowania szkoły ludowej oraz teren przewidziany w czasach PRL-u pod skansen.

Prowadzenie: Maciej Miezian.

Zapisy przez formularz - KLIKNIJ TUTAJ.
Wstęp wolny.

Całość wystawy dostępna do 31 października 2021 r.

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie - barwna, historyczna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych chwil, wokół których toczyło się życie rodu, a także całej wspólnoty. W ramach projektu chcemy cofnąć się w czasie, by przypomnieć przemiany życia codziennego, kulturalnego i gospodarczego terenów Nowej Huty oraz pokazać jak daleko sięga ich historia. Dlatego wybraliśmy 10 ważnych dat obrazujących te przemiany, reprezentatywnych dla różnych epok i miejsc na terenie obecnej Nowej Huty (np. 1222 r. - powstanie Opactwa oo. Cystersów w Mogile, 1420 r. - budowa gotyckiego kościoła w Ruszczy, 1603 r. - powstanie dworu renesansowego w Branicach, 1949 r. - decyzja o budowie kombinatu i Nowej Huty, stanowiąca przerwanie ciągłości historycznej oraz potężną zmianę w krajobrazie). Projekt koncentruje się wokół 10 mało znanych, ale ważnych dat z lokalnej historii od średniowiecza do 1949 r., kiedy to zaczęto budować Nową Hutę wraz z kombinatem metalurgicznym. Polega na stworzeniu interaktywnej, multimedialnej wystawy plenerowej z katalogiem i QR kodami kierującymi do dokumentacyjnych rejestracji audio-video, obudowanej programem z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej. Ekspozycja będzie prezentowana w krużgankach zewnętrznych Opactwa Cystersów w Mogile i posłuży do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych stymulujących społeczność lokalną do aktywności w zakresie historii i kultury, takich jak: wycieczki historyczne, dokumentacyjne rejestracje audio-video, katalog wystawy, mobilne lekcje historyczne dla przedszkoli i klas 0-III.

Partner: Opactwo oo. Cystersów w Mogile.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida