Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie: Skrzynia pełna skarbów (zgłoszenia)

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie: Skrzynia pełna skarbów (zgłoszenia) 01 PaździernikPaź 2021 - 10 PaździernikPaź 2021

1-10 października 2021 r.
Online - zapisy przez formularz

Zgłoszenia do mobilnych lekcji historycznych dla przedszkoli i klas 0-3, które odbędą się w dniach 25-28.10 w godz. 8:00-14:00.

LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Wstęp wolny.
Limit: 10 darmowych lekcji.

Lekcje będą odbywać się na terenie zapisanych szkół i przedszkoli.

Skrzynia pełna skarbów

W drewnianej, wielkiej skrzyni dzieci odnajdą 10 pięknie wykonanych w drewnie i malowanych figur, przedstawiających najważniejsze obiekty architektury sakralnej, dworkowej i pałacowej, symbole z legend, postaci z terenów ziem przednowohuckich, a także prawdziwy skarb! Poszukiwania będą powiązane z opowieścią edukatora o historii i dziedzictwie tych ziem sprzed 1949 roku. W drugiej części zajęć każdy uczestnik otrzyma także „Mały Raptularz” – kartę pracy do uzupełnienia podczas pracy warsztatowej.  Lekcja prowadzona w formie zabawy i interakcji z dziećmi, uruchamiająca na inwencję twórczą i pobudzająca wyobraźnię. 

Proponowany plan zajęć:
- 20 min. – interakcja dzieci ze skrzynią i opowieść edukatora nt. jej zawartości, omówienie historii, które symbolizuje skrzynia i figurki.
- 25 min. praca warsztatowa z kartą zadań „Mały raptularz” połączona z tematyką przekazaną podczas pierwszej części lekcji.

Lekcja prowadzona w formie zabawy i interakcji z dziećmi, uruchamiająca na inwencję twórczą i pobudzająca wyobraźnię.

Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier.

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie 

Raptularz to barwna, historyczna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych chwil, wokół których toczyło się życie rodu, a także całej wspólnoty. W ramach projektu chcemy cofnąć się w czasie, by przypomnieć przemiany życia codziennego, kulturalnego i gospodarczego terenów Nowej Huty oraz pokazać jak daleko sięga ich historia. Dlatego wybraliśmy 10 ważnych dat obrazujących te przemiany, reprezentatywnych dla różnych epok i miejsc na terenie obecnej Nowej Huty (np. 1222 r. - powstanie Opactwa oo. Cystersów w Mogile, 1420 r. - budowa gotyckiego kościoła w Ruszczy, 1603 r. - powstanie dworu renesansowego w Branicach, 1949 r. - decyzja o budowie kombinatu i Nowej Huty, stanowiąca przerwanie ciągłości historycznej oraz potężną zmianę w krajobrazie). Projekt koncentruje się wokół 10 mało znanych, ale ważnych dat z lokalnej historii od średniowiecza do 1949 r., kiedy to zaczęto budować Nową Hutę wraz z kombinatem metalurgicznym. Polega na stworzeniu interaktywnej, multimedialnej wystawy plenerowej z katalogiem i QR kodami kierującymi do dokumentacyjnych rejestracji audio-video, obudowanej programem z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej. Ekspozycja będzie prezentowana w krużgankach zewnętrznych Opactwa Cystersów w Mogile i posłuży do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych stymulujących społeczność lokalną do aktywności w zakresie historii i kultury, takich jak: wycieczki historyczne, dokumentacyjne rejestracje audio-video, katalog wystawy, mobilne lekcje historyczne dla przedszkoli i klas 0-III. 

Partner: Opactwo oo. Cystersów w Mogile.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google
  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org