Poznajemy ogrody: WIOSENNE OGRODY ANGLII

Poznajemy ogrody: WIOSENNE OGRODY ANGLII 13 MarzecMar 2021 11:00 - 12:00online
Ekologia

13 marca 2021 r., godz. 11:00
Online: ClickMeeting

Historia i tradycja ogrodnictwa w Anglii sięga I w. n.e., kiedy Rzymianie dokonali podboju Brytanii i tu zakładali swoje ogrody przy rzymskich willach. Od tamtych czasów tradycja uprawy ogrodów zaczęła być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Szczyt ogrodniczego szaleństwa przypadł na wiek XIX – czasy panowania królowej Wiktorii. Od tego okresu datuje się pojęcie tzw. ogrodu angielskiego, krajobrazowego, gdzie nieregularnie posadzone kępy  i grupy roślin miały sprawiać wrażenie stworzonych ręką samej matki natury, w  przeciwieństwie do francuskich ogrodów barokowych – wytyczonych pod linijkę, pełnych skomplikowanych bukszpanowych parterów i regularnych labiryntów ścieżek.

W roku 1804 założono Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, które miało na celu propagowanie ogrodnictwa wśród mieszkańców Wysp, a w 1985 roku organizację National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty, zajmującą się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej.

Obecnie National Trust jest właścicielem 215 zabytkowych posiadłości i ogrodów, 40 zamków, 76 rezerwatów, 6 miejsc światowego dziedzictwa kulturalnego, 12 latarni morskich, 43 pubów i gospód. Organizacja liczy 3,6 mln członków.

W trakcie webinaru zaprosimy Państwa na spacer po kilku zabytkowych ogrodach i parkach angielskich znajdujących się pod opieka National Trust, gdzie o tej porze roku w leśnym runie jest niebiesko od kwitnących bluebells – niebieskich dzwoneczków (Hyacinthoides non-scripta) będących narodowym kwiatem Anglii, a sławne angielskie trawniki pokryte są barwnymi kobiercami narcyzów.  Zajrzyjmy także do angielskich przydomowych ogródków  i obejrzymy wiosenne nasadzenia na ulicach angielskich miast i miasteczek.

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.

Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz – botanik, pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1974 roku. W Ogrodzie Botanicznym zajmuje się głównie kolekcjami edukacyjnymi, działalnością edukacyjną oraz dokumentacją fotograficzną i filmową kolekcji ogrodowych. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest badanie szaty roślinnej innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego. W latach 2000-2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę - m.in. do Izraela, na Cypr i Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Republiki Południowej Afryki.

Ogrody Nowej Huty - projekt realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej  w partnerstwie publiczno-prywatnym. Powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika.  Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone są warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Targu Roślinnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland S.A., Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org