Poznajemy ogrody: SYCYLIJSKIE OGRODY NATURY

Poznajemy ogrody: SYCYLIJSKIE OGRODY NATURY 15 MajMaj 2021 11:00online
Ekologia

15 maja 2021 r., godz. 11:00
Online: ClickMeeting

Webinar w ramach projektu „Ogrody Nowej Huty”. Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz (Polskie Towarzystwo Botaniczne). Partner: ArcelorMittal Poland. Obowiązują zapisy.

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, bogata w starożytne zabytki z magicznymi świątyniami oraz wspaniałe miasta i miasteczka, otoczone bujną śródziemnomorską przyrodą. Wyspa należy do najsłabiej rozwiniętych gospodarczo regionów Włoch, ale dzięki temu dzika przyroda zachowała się w wielu miejscach w nienaruszonym stanie. Sycylia ma głównie krajobraz wyżynno-górzysty, z królującym nad całym obszarem wulkanem Etna (3323 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, toteż występuje tu charakterystyczna dla niego roślinność, zmieniająca się piętrowo w zależności od wysokości terenu. Typowe śródziemnomorskie zbiorowiska roślinne to makia i garig na wybrzeżach, a w wyższych położeniach lasy liściaste z różnymi gatunkami dębów, jesionem mannowym, kasztanem jadalnym i drzewiastymi wrzoścami. Okres najobfitszego wiosennego kwitnienia to kwiecień i początek maja. Oszałamiające kolorami wiosenne krajobrazy ruin Segesty i Selinuntu zatopione w morzu różnobarwnych kwiatów, kolorowe łąki i lasy z dywanami kwitnących zawilców greckich, cyklamenów i dzikich piwonii zapierają dech w piersiach botanika. To widoki, których nie zaznają turyści przyjeżdżający latem na sycylijskie plaże. Podczas webinaru uczestnicy wirtualnie odwiedzą najpiękniejsze rezerwaty przyrody jak  Zingaro – pierwszy rezerwat założony na Sycylii,  góry Monti Nebrodi, las Bosco della Ficuzza, bazaltowy wąwóz rzeki Alcantara, wapienne klify w Eraclea Minoa i oczywiście Etnę. Zobaczą też ogród botaniczny w Palermo, ogrody klasztoru w Monreale i to co rośnie na ulicach miasteczek, w hotelowych ogrodach i w sycylijskich sadach.

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy – KLIKNIJ TUTAJ.
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.

Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz – botanik, pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1974 roku. W Ogrodzie Botanicznym zajmuje się głównie kolekcjami edukacyjnymi, działalnością edukacyjną oraz dokumentacją fotograficzną i filmową kolekcji ogrodowych. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest badanie szaty roślinnej innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego. W latach 2000-2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę - m.in. do Izraela, na Cypr i Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Republiki Południowej Afryki.

Ogrody Nowej Huty – projekt realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej  w partnerstwie publiczno-prywatnym. Powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika.  Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone są warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Targu Roślinnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland, Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org