Poznajemy ogrody: PRZYRODA GEOLOGICZNYCH OGRODÓW KRÓLESTWA SUAZI I RPA

Poznajemy ogrody: PRZYRODA GEOLOGICZNYCH OGRODÓW KRÓLESTWA SUAZI I RPA 23 StyczeńSty 2021 11:00online
Ekologia

23 stycznia 2021 r., godz. 11:00
Online: ClickMeeting

Spotkanie w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz. Obowiązują zapisy.

Królestwo Eswatini, dawniej królestwo Suazi, graniczące z Mozambikiem i RPA, to jedno  z najmniejszych państw na kontynencie afrykańskim, prawdziwa monarchia absolutna w wydaniu Czarnego Lądu. Na dodatek panuje tu dwoje władców - król Mswati III oraz jego matka królowa Ntombi, zwana Wielką Słonicą.

Można tu znaleźć dużą różnorodność krajobrazów, od gór wzdłuż granicy z Mozambikiem, przez sawanny na wschodzie, po lasy deszczowe na północnym zachodzie. Jego historia geologiczna, a także flora i fauna jest ściśle związana z graniczącymi z nim obszarami RPA.

Kraj położony jest na obszarze formacji geologicznej zwanej Wielką Krawędzią (Great Escarpment) - zajmuje częściowo pasmo Gór Smoczych i obszary Średniego i Niskiego Weldu. Skała Sibebe Rock nieopodal stolicy kraju Mbabane, to największy granitowy monolit w Afryce, a historię geologiczną tych okolic można prześledzić odwiedzając położoną w RPA tuż przy granicy z Eswatini trasę geologiczną Baberton Geotrail, gdzie na dystansie ok. 37 km przebywamy 3,5 biliona lat historii Ziemi.

Szata roślinna i świat zwierząt, które można spotkać w Eswatini, są mocno zubożone wskutek działalności człowieka, ale zobaczymy je w pobliskim Parku Krugera na terenie RPA, podobnie jak turyści, licznie przybywający w te okolice, głównie by "zaliczyć" tzw. Wielką Piątkę, czyli lwa, lamparta, bawoła, nosorożca i słonia.

Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz – botanik, pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1974 roku. W Ogrodzie Botanicznym zajmuje się głównie kolekcjami edukacyjnymi, działalnością edukacyjną oraz dokumentacją fotograficzną i filmową kolekcji ogrodowych. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest badanie szaty roślinnej innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego. W latach 2000 - 2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę - m.in. do Izraela, na Cypr i Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Republiki Południowej Afryki.=

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy - KLIKNIJ TUTAJ
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.

Ogrody Nowej Huty - projekt realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej  w partnerstwie publiczno-prywatnym. Powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika.  Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone są warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Targu Roślinnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland S.A., Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org