Poznajemy ogrody: PÓŁWYSEP PELOPONEZ OKIEM BOTANIKA (webinar)

Poznajemy ogrody: PÓŁWYSEP PELOPONEZ OKIEM BOTANIKA (webinar) 19 CzerwiecCze 2021 11:00online

19 czerwca 2021 r., godz. 11:00
Online: ClickMeeting

Webinar w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz (Polskie Towarzystwo Botaniczne). Partner: ArcelorMittal Poland. Obowiązują zapisy.

Półwysep Peloponeski należy do najwspanialszych regionów Grecji. To nie tylko serce antycznego świata, ale też królestwo wspaniałej śródziemnomorskiej przyrody. Starożytne ruiny można podziwiać przez cały rok, ale by zobaczyć kolorowy świat roślinny trzeba wybrać się do Grecji wczesną wiosną. Dodatkową atrakcją są wtedy puste plaże gdzie można w spokoju napawać się morskimi pejzażami, a nawet – gdy wiosna jest wyjątkowo ciepła – popływać w krystalicznie czystych, choć jeszcze zimnych morskich wodach. Większość półwyspu jest górzysta, a najwyższym pasmem górskim jest Tajget leżący na południu półwyspu,  z najwyższym szczytem osiągającym wysokość 2404 m. Tutejszy krajobraz pełen jest malowniczych dolin, pięknych, wartko płynących rzek, bujnych lasów liściastych i iglastych z jodłą grecką, gajów oliwnych i sadów pomarańczowych. Można tu znaleźć wiele jeszcze dzikich obszarów, na których niepodzielnie panuje bogata roślinność śródziemnomorska. Wśród występujących tu roślin do największych atrakcji należą dzikie tulipany, czerwony zawilec wieńcowy, wielkie zapaliczki, kolorowe czystki i wiele innych gatunków charakterystycznych dla wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Wiosną wśród ruin starożytnej Olimpii i bizantyjskiej Mistry zakwitają obficie fioletowe judaszowce. Wzgórza Myken oraz pobliskie gaje oliwne pokrywają ciemnoczerwone łany maków, a na zboczach skały Monemwasia, zwanej greckim Gibraltarem, można znaleźć barwne kobierce złożone z dzikich gatunków miejscowej flory. Gaje pomarańczowe i cytrynowe o tej porze roku pokryte są jednocześnie dojrzałymi owocami oraz białymi kwiatami, których upojny zapach roznosi się po okolicy.

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.

Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz – botanik, pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1974 roku. W Ogrodzie Botanicznym zajmuje się głównie kolekcjami edukacyjnymi, działalnością edukacyjną oraz dokumentacją fotograficzną i filmową kolekcji ogrodowych. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest badanie szaty roślinnej innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego. W latach 2000-2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę - m.in. do Izraela, na Cypr i Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Republiki Południowej Afryki.

Ogrody Nowej Huty – projekt realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej  w partnerstwie publiczno-prywatnym. Powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika.  Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone są warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Targu Roślinnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland, Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org