Polskie parki narodowe: BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY – JEDEN Z WIELU CZY TAKI JEDYNY

Polskie parki narodowe: BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY – JEDEN Z WIELU CZY TAKI JEDYNY 11 MarzecMar 2021 19:00online
Ekologia

11 marca 2021 r., godz. 19:00
Online: ClickMeeting

Zapraszamy na spotkanie inauguracyjne cyklu pn. „Polskie parki narodowe”, podczas którego wieloletni pracownik i kierownik działu Udostępniania Parku – Marek Świć w prezentacji pt. „Białowieski Park Narodowy – jeden z wielu czy taki jedyny” przedstawi nam historię oraz unikatowe walory przyrodnicze i kulturowe parku. Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję dopytania o kwestie szczególnie ich interesujące. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Białowieski Park Narodowy w tym roku obchodzić będzie stulecie swojego powstania. Za początki jego istnienia przyjmuje się rok 1921, kiedy na części obecnego obszaru parku utworzono specjalną jednostkę o nazwie „Rezerwat”. Jego wielkie bogactwo przyrodnicze jest dobrem narodowym, które powinniśmy znać i nieustanie chronić. Bo właśnie w tym parku znajduje się ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym – czyli takim jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Swoje schronienie znalazły tutaj setki gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów. Stwierdzono ponad 8 tys. gatunków bezkręgowców, ok. 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. Białowieski Park Narodowy wyróżnia się także obfitością martwego drewna w różnych stadiach rozkładu i obecnością gatunków typowych dla lasów naturalnych. Spotykamy tu np.: sóweczkę, dzięcioła trójpalczastego i białogrzbietego; z chrząszczy – żerdziankę Urussowa, pachnicę dębową, rozmiazga kolweńskiego; z motyli – lotnicę zyskę, szlaczkonia torfowca. Wiele z nich występuje głównie w tym parku.

Prowadzenie: Marek Świć.
Partner: Białowieski Park Narodowy.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.

Polskie parki narodowe – rozpoczęty w marcu 2021 r. cykl edukacyjny, który będzie realizowany w formule comiesięcznych spotkań online z przedstawicielem wybranego parku. Celem cyklu jest  poznanie bogactwa przyrodniczego parków i ich narodowego znaczenia. Mamy również nadzieję, że stanie się on dodatkową formą poznawania i przygotowania się do wypraw w przyrodę, szczególnie w czasach tak dużego na nią zapotrzebowania. Dużą wartością tych spotkań ma być także możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem prezentowanego parku.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org