fbpx

Polska – polskość – polactwo. Wernisaż zbiorowej wystawy

Polska – polskość – polactwo. Wernisaż zbiorowej wystawy 21 StyczeńSty 2022 19:00os. Górali 4, Kraków

21 stycznia 2022 r., godz. 19:00.
ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4.

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na wernisaż zbiorowej  wystawy pt. „Polska – polskość – polactwo”. 

Artyści: Kuba Maciejczyk, Angelika Wojas,  Konrad Peszko, Magdalena Rębisz, Sebastian Bożek, Katarzyna Feiglewicz-Peszat.

Wystawa ma na celu pokazanie spojrzenia grupy młodych artystów na problematykę wspomnianą w tytule. Różne aspekty, zarówno te pozytywne  jak i negatywne. Jest próbą odpowiedzi na pytanie czy poznaliśmy Polskę i Polaków od innej strony, oraz jaką mamy wizję kraju po zakończeniu pandemii. Czy będziemy tęsknić do kraju z „przed wybuchu"? Prezentowane obiekty są zapisem stanów emocjonalnych odnośnie wspomnianej problematyki oraz przełożeniem jej na stronę wizualną. Główne odniesienie stanowi obraz Polski jako idei, która jest niematerialna. Ludzie do niej tęsknią, żyją wyobrażeniami o niej, tworzą jej obraz oraz to jaka powinna być według nich. Kraj, który mimo wykreślenia z mapy przetrwał lata w świadomości rodaków. Z kontekstu historycznego wynika, że Polska jako kraj potrafi odbudować się wielokrotnie na nowo, dzięki współpracy rodaków. Istotą odniesienia są tutaj emocje, wrażenia jakie wywołuje stan pandemii, kondycja kraju wobec panującej polityki, oraz to w jaki sposób zmienia się świadomość grupowa społeczna osób młodych. Przedstawione dzieła pokazują proces myślowy związany z doświadczeniem tych emocji, przemianami społecznymi, są materialnym zapisem tego co niematerialne, jeśli mówi się o idei narodu. 

Inspiracją do stworzenia wystawy był wiersz Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja piosnka”. Znajdujemy tu fragment, który jest romantycznym opisem kraju, do którego tęskni poeta. Kraju, który de facto nie istniał. Kraju, który poeta niewątpliwie wyidealizował na emigracji. Polska widziana z dystansu jest inną Polską niż ta widziana od wewnątrz. Czas pandemii pozwolił nam w pewnym sensie „wyemigrować" od życia w Polsce, polskości, a dla niektórych również od polactwa. Wspomniana możliwość spojrzenia z dystansu sprawiła, że zaczęliśmy dostrzegać zjawiska, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Zamknięcie sprawiło, że pewne sprawy życia codziennego i zawodowego nabrały nowych kontekstów.

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKDNiS oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w warsztatach oznacza ich akceptację.

Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, m.hajto@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl  
www.facebook.com/ARTzonaOKN

  • Organizator Polska – polskość – polactwo. Wernisaż zbiorowej wystawy
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

ARTzona, os. Górali 4, Kraków

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org