Podróże z historią w tle: Ślad Wielkiej Wojny – na kościele, cerkwi, klasztorze

Podróże z historią w tle: Ślad Wielkiej Wojny - na kościele, cerkwi, klasztorze 08 LutyLut 2021 19:00online
Dla dorosłychDla młodzieżyDla seniorów

8 lutego 2021 r., godz. 19:00
Online: ClickMeeting

Webinar Krzysztofa Śliwy poświęconym śladom I wojny światowej na obiektach sakralnych. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Podróże z historią w tle”. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Wielka Wojna z lat 1914-1918 (czyli I Wojna Światowa z naszych podręczników) – przetaczając się po otaczających nas obecnie terenach województw Małopolskiego i Podkarpackiego, zostawiła po sobie sporo śladów. Sporo dla wprawnego lub zdeterminowanego zainteresowaniami oka. Mimo przykrywających i zacierających je śladów II Wojny Światowej, zainteresowany może podążyć następującymi tropami: reliktami okopów, fortami, mogiłami i cmentarzami poległych kombatantów-ofiar. Aby przerwać monotonię obiektów już przywoływanych i pokazywanych, podjęta zostanie próba dostrzeżenia czy i w jaki sposób tamten konflikt zapisał się na ważnych dla naszej społeczności i cywilizacji obiektach: na kościołach, cerkwiach i klasztorach, które w oczywisty sposób obecne były na rozległym polu walki Wielkiej Wojny. Garść przykładów i kilka zbliżeń wybranych miejsc ma na celu zasygnalizować i przywołać tematykę, być może zainspirować do własnych poszukiwań lub przypomnieć już pozyskane doświadczenia i spostrzeżenia, otwierając tym samym szerszą dyskusję.

Krzysztof Śliwa – pasjonat historii, zamiłowany krajoznawca-amator i turysta-włóczykij. Studiował historię w Instytucie Historii UJ. Zainteresowany obiektami architektury drewnianej, pasjonat militariów i wojennych historii. Namiętnie łazi po fortach, szańcach, bojowych schronach i reliktach okopów. Od wielu lat związany z rozpoznawaniem tematyki cmentarzy i grobów żołnierskich (najszczegółowiej z okresu Wielkiej Wojny), utrwalaniem i odnawianiem ich funkcjonowania w przestrzeni materialnej i w przestrzeni pamięci. Od kilku lat formalny uczestnik działań Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”, czasami przewodnik lub asystent podczas oprowadzania.

Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Planowana jest też transmisja na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy - KLIKNIJ TUTAJ
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.

Podróże z historią w tle
Slajdowiska o podróżach po opuszczonych i mało znanych, ale niezwykle fascynujących miejscach związanych z historią, zwłaszcza dziejami militarnymi XIX i XX wieku. Opowiadają o nich pasjonaci tego typu turystyki. Spotkania mogą być inspiracją, aby podczas kolejnego urlopu zrobić sobie na przykład krótką przerwę w plażowaniu i ochłodzić się w cieniu jakichś ciekawych fortyfikacji, które można odnaleźć nawet w najbardziej egzotycznych destynacjach. Organizatorzy: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org