Pamięć i historia mówiona. Konwersatorium / Studium Dziedzictwa Nowej Huty

Pamięć i historia mówiona. Konwersatorium / Studium Dziedzictwa Nowej Huty 10 PaździernikPaź 2020 17:45 - 19:15

10 października 2020 r., godz. 17:45-19:15
miejsce spotkania podane przy zapisach

Ćwiczenia na temat pamięci i historii mówionej w ramach realizowanego semestralnie w formule studium dla młodzieży i dorosłych, pogłębiającego wiedzę uczestników o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności. Limit miejsc: 20 osób. Obowiązują zapisy (pierwszeństwo dla osób zapisanych na cały semestr).

Uczestnikom konwersatorium zostaną przybliżone podstawowe pojęcia, związane z badaniami nad pamięcią indywidualną, społeczną, zbiorową i kulturową – pamięcią ludzką, ale też pamięcią miejsc. Przekonamy się, co może co może stanowić źródła do badania pamięci. Poprzez analizę tekstów źródłowych i opracowań w czasie zajęć, poznamy rolę pamięci w badaniu historii najnowszej, w tym naturalnie w historii Nowej Huty. Porozmawiamy o pracy ze świadkiem historii, o nawiązywaniu dialogu. Poznamy metody prowadzenia rozmowy ze świadkiem historii w warsztacie historyka, badacza przeszłości. Zobaczymy jak pamiętają miejsca. Nauczymy się sięgać po ikonografię – zespół obrazów, znaków i metaforycznych śladów przy badaniu pamięci.

Prowadzenie:
dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka. Obroniła pracę doktorską na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat PRL-u w narracjach muzealnych. Zainteresowania badawcze zogniskowane także wokół historii życia codziennego, kultury i tożsamości mieszkańców miast postsocjalistycznych, w szczególności Nowej Huty. W latach 2016-2019 kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Krakowa. Ważniejsze wystawy w Muzeum Krakowa: „Teatr w Nowej Hucie” (2013), „Bufet pod kombinatem” (2017), „PrzeMieszczanie. Nowohucianin” (2019) Obecnie współtworzy Nowohuckie Laboratoriom Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida.

Wstęp: 20 zł
Limit uczestników: 13 osób
Obowiązują zapisy: LINK DO FORMULARZA

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie https://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida