Pamięć i historia mówiona. Konwersatorium / Studium Dziedzictwa Nowej Huty

Pamięć i historia mówiona. Konwersatorium / Studium Dziedzictwa Nowej Huty 10 PaździernikPaź 2020 17:45 - 19:15

10 października 2020 r., godz. 17:45-19:15
miejsce spotkania podane przy zapisach

Ćwiczenia na temat pamięci i historii mówionej w ramach realizowanego semestralnie w formule studium dla młodzieży i dorosłych, pogłębiającego wiedzę uczestników o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności. Limit miejsc: 20 osób. Obowiązują zapisy (pierwszeństwo dla osób zapisanych na cały semestr).

Uczestnikom konwersatorium zostaną przybliżone podstawowe pojęcia, związane z badaniami nad pamięcią indywidualną, społeczną, zbiorową i kulturową – pamięcią ludzką, ale też pamięcią miejsc. Przekonamy się, co może co może stanowić źródła do badania pamięci. Poprzez analizę tekstów źródłowych i opracowań w czasie zajęć, poznamy rolę pamięci w badaniu historii najnowszej, w tym naturalnie w historii Nowej Huty. Porozmawiamy o pracy ze świadkiem historii, o nawiązywaniu dialogu. Poznamy metody prowadzenia rozmowy ze świadkiem historii w warsztacie historyka, badacza przeszłości. Zobaczymy jak pamiętają miejsca. Nauczymy się sięgać po ikonografię – zespół obrazów, znaków i metaforycznych śladów przy badaniu pamięci.

Prowadzenie:
dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka. Obroniła pracę doktorską na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat PRL-u w narracjach muzealnych. Zainteresowania badawcze zogniskowane także wokół historii życia codziennego, kultury i tożsamości mieszkańców miast postsocjalistycznych, w szczególności Nowej Huty. W latach 2016-2019 kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Krakowa. Ważniejsze wystawy w Muzeum Krakowa: „Teatr w Nowej Hucie” (2013), „Bufet pod kombinatem” (2017), „PrzeMieszczanie. Nowohucianin” (2019) Obecnie współtworzy Nowohuckie Laboratoriom Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida.

Wstęp: 20 zł
Limit uczestników: 13 osób
Obowiązują zapisy: LINK DO FORMULARZA

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie https://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google
  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org