Jakiej kultury potrzebujemy? Uważność i troska w działaniach z ludźmi – warsztat dla kadr kultury

Jakiej kultury potrzebujemy? Uważność i troska w działaniach z ludźmi - warsztat dla kadr kultury 23 MarzecMar 2021 11:00 - 15:00online

23 marca 2021 r., godz. 11:00-15:00
Online: Zoom

Pracownia Praktyk Edukacyjnych i Rozwojowych PRZESTRZEŃ INSPIRACJI zaprasza na warsztaty wzmacniania i rozwijania kompetencji pracowników i pracowniczek sektora kultury, edukatorów i edukatorek,  animatorów i animatorek, twórców i twórczyń oraz studentów i studentek kształcących się w obszarze edukacji kulturalnej. Prowadzenie: dr Joanna Kubicka. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Warsztaty odbędą się na platformie Zoom.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ

Jak kultura może odpowiedzieć na społeczny kryzys związany z pandemią i ograniczeniami w życiu społecznym? W jaki sposób włączać do działań społecznych i kulturalnych uważność i troskę? Jakimi metodami wzmacniać siebie i innych w codziennej praktyce działań z ludźmi?

Podczas warsztatu oznaczymy wyzwania związane z potrzebą zadbania o siebie i innych, zastanowimy się, co znaczy w praktyce empatyczna komunikacja i budowanie dobrych relacji oraz sprawdzimy, jak w prosty sposób włączyć do codziennej pracy elementy refleksji i uważności.

Prowadzenie: dr Joanna Kubicka – kulturoznawczyni, członkini Zakładu Historii Kultury, Zespołu Sztuk Społecznych oraz Zespołu Kultury XIX wieku, w latach 2007-2020 współorganizowała specjalizację „Animacja kultury”. Obecnie współtworzy studia praktyczne „sztuki społeczne”, w ramach których jest pełnomocniczką ds. praktyk studenckich. Zajmuje się historią kultury polskiej XIX i XX wieku, zwłaszcza procesami modernizacji, tradycjami samoorganizacji i zaangażowania społecznego oraz społeczną historią instytucji. Zainteresowanie formami uczestnictwa w kulturze łączy z działalnością społeczną i animacyjną. Koordynatorka krajowych i międzynarodowych projektów poświęconych animacji kultury i pracy ze społecznościami lokalnymi. Prowadzi warsztaty ewaluacyjne i facylitacyjne dla sektora pozarządowego. Jest tutorką w projektach społecznych i artystycznych. Jako ekspertka współpracowała między innymi z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Urzędem Miasta st. Warszawy, Centrum Komunikacji Społecznej, Mazowieckim Instytutem Kultury, Muzeum Historii Polski oraz sektorem pozarządowym.

Uczestniczka projektów badawczych dotyczących kultury polskiej XIX i XX wieku (m.in. „Kulturologia polska XX wieku”, „Ekspozycje nowoczesności. Wystawy krajowe na ziemiach polskich 1821-1929 a doświadczenie procesów modernizacyjnych”). Autorka książki „Na przełomie. Pozytywiści warszawscy i pomoc własna” (2016). Współredagowała książki: „Twórcze społeczności. Notatki z terenu. Creative Communities. Field notes” (2013), „Kulturologia polska XX wieku. Antologia” (2013), „Praktyka, utopia, metafora. Wynalazek w XIX wieku” (2016). Kuratorka wystawy „Nowi warszawiacy. Historie awansów społecznych drugiej połowy XIX wieku” (Muzeum Warszawy, 2014). Od 2007 roku prezeska Stowarzyszenia Katedra Kultury, zrzeszającego m.in. pracowników i absolwentów IKP UW. Współzałożycielka Fundacji Nowej Wspólnoty działającej na rzecz zmniejszenia polaryzacji światopoglądowej w Polsce.

Organizator: ARTzona - Pracownia Praktyk Edukacyjnych i Rozwojowych PRZESTRZEŃ INSPIRACJI.

Pracownia Praktyk Edukacyjnych i Rozwojowych - Przestrzeń Inspiracji
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona@okn.edu.pl