fbpx

Ogrody Nowej Huty. Poznajemy ogrody: Wiosna w Holandii, czyli tulipanomania

Ogrody Nowej Huty. Poznajemy ogrody: Wiosna w Holandii, czyli tulipanomania 02 KwiecieńKw. 2022 11:00online

2 kwietnia 2022 r., godz. 11:00.
Webinar na www.okn.clickmeeting.com oraz transmisja na www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

Wstęp wolny. Zapisy: [KILKNIJ TUTAJ]

Holandia znana jest jako kraj tulipanów. Tradycja ich uprawy sięga XVI wieku, a rozpoczęta wtedy „tulipanomania”, która w XVII w. nieomal doprowadziła do ruiny ówczesną gospodarkę, w pewnym sensie trwa po dziś dzień. Obecnie Holandia jest największym eksporterem cebulek tulipanów w świecie, eksportuje ponad 3,6 miliarda cebulek kwiatowych rocznie. Cebulki tulipanów, a także hiacyntów i narcyzów uprawia się na około 23 tys. hektarów, toteż wiosną Holandia wygląda jak wielka kolorowa szachownica. Pierwsza kolekcja  tulipanów została założona w Ogrodzie Botanicznym w Lejdzie przez Karola Kluzjusza, jednego z najwybitniejszych botaników XVI w. 

Obecnie istnieje ponad 100 tys. oficjalnie zarejestrowanych odmian tulipanów. Kilkaset z nich można podziwiać corocznie w Keukenhof - największym i najsłynniejszym ogrodzie prezentującym kwitnące rośliny cebulowe. Co roku wysadza się tutaj ręcznie 7 milionów cebulek w zmieniających się corocznie kompozycjach. Ogród otwarty jest tylko przez dwa miesiące od marca do maja, a odwiedza go corocznie nawet do miliona zwiedzających.

W Holandii uprawia się także wiele innych roślin ozdobnych, także pod osłonami, m.in. różne rośliny doniczkowe, a wśród nich tropikalne storczyki, wysyłane do wielu krajów świata.

Ale cała Holandia to jeden wielki ogród. Znajdziemy tu przepiękne historyczne ogrody i parki przy zamkach i pałacach, arboreta i bogate ogrody botaniczne, ogrody pokazowe prezentujące kolekcje ozdobnych bylin, roślin do ogródków skalnych, czy ozdobnych drzew i krzewów.

Co 10 lat odbywa się w Holandii Światowa Wystawa Ogrodnicza FLORIADE - największe targi ogrodnicze na świecie. Kolejna, siódma edycja wystawy odbędzie się w roku 2022 od 13 kwietnia do 9 października w Almere. Tematem przewodnim ekspozycji jest hasło ‘Growing Green Cities’, które upowszechnia ideę tworzenia zielonych miast.

dr Maria Lankosz-Mróz – botanik, długoletni pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnością popularyzatorską i edukacyjną. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem, a także miłośniczką gór i turystki górskiej. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty roślinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego. W latach 2000 - 2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę m.in. do Gruzji, Izraela, na Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Meksyku, Republiki Południowej Afryki.

OGRODY NOWEJ HUTY – inicjatywa mająca na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii oraz integrację społeczności lokalnej wokół nowohuckiej zieleni. Projekt skierowany do mieszańców oraz wszystkich sympatyków Nowej Huty. W jego ramach organizowane są warsztaty i wykłady, kolejne edycje Nowohuckiego Roślinobrania oraz zajęcia przyrodnicze i ogrodnicze w Zielonym Warsztacie w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, a w latach 2011-2019 powstało 16 ogrodów społecznych.

Wydarzenie w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.

Organizator: Pracownia Animacji Ekologicznej.

Partnerzy: ArcelorMittal Poland, Polskie Towarzystwo Botaniczne.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31–959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21
ekologia@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org