Religioznawczy Podróżnik: Od jurodiwego do Pussy Riot – zjawisko "świętego szaleństwa" w Rosji 28 MajMaj 2020 10:00 - 13:00online
Spotkanie kulturalne

28 maja 2020 r., godz. 10:00-13:00
platforma click meeting

Jurodiwi, czyli „szaleńcy Chrystusowi”, reprezentują specyficzny typ religijności polegający na łamaniu wszelkich zasad życia społecznego i kontrowersyjnych działaniach często sprzecznych z prawem, czy to państwowym czy kościelnym, a to wszystko w celu przybliżenia ludzi do Boga. Ten fenomen rosyjskiej religijności mający swój początek w XI wieku, stawał się coraz bardziej popularny, przybierając na sile w okresach wzrostu represyjności władzy. Chociaż "święci szaleńcy" jako powszechne zjawisko już zniknęli z rosyjskich miast, nadal żyją w głównym nurcie kultury rosyjskiej, choćby za sprawą klasyków literatury takich jak Dostojewski, czy współczesnej rosyjskiej popkultury. W trakcie prelekcji spróbujemy przybliżyć ten fenomen religijny oraz odpowiedzieć na pytanie skąd wynika jego żywotność i popularność.

Prowadzenie: Natalia Różalska (Instytut Religioznawstwa UJ)
Odczyt zostanie wygłoszony za pośrednictwem platformy click meeting. Szczegóły wkrótce na Facebooku
Obowiązują zapisy: nhlab@okn.edu.pl

Religioznawczy podróżnik
Cykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida