Zielony kręgosłup Nowej Huty – spacer

Zielony kręgosłup Nowej Huty - spacer 08 SierpieńSie 2020 15:00
Dla dorosłychDla dzieciEkologiaNowa Huta

8 sierpnia 2020 r., godz. 15:00
Miejsce zbiórki: podane przy zapisach

Spacer wzdłuż Plant Bieńczyckich i Plant Mistrzejowickich prezentujący krajobraz kulturowy tego zielonego kręgosłupa Nowej Huty. Prowadzenie: Jarosław Klaś. Wstęp: 5 zł

Limit miejsc na spacerze: 20 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

ZAPISY: https://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/zapisy/zielony-kregoslup-nowej-huty-spacer/

Rekreacyjna wyprawa o długości ok. 4 kilometrów, podczas której przez pryzmat zielonych przestrzeni Plant Bieńczyckich i Plant Mistrzejowickich będzie można poznawać okolicę. Uczestnicy zapoznają się z założeniami architektoniczo-urbanistycznymi Bieńczyc i Mistrzejowic, gdzie tereny zieleni zajmują istotną rolę kompozycyjną, a także rzeźbami plenerowymi i dziejami wybranych obiektów (bar „Orion”, restauracja „Oaza”, kościół pw. św. Józefa, bloki „puchatki” Marii i Jerzego Chronowskich, Fort 48 Batowice). Nie zabraknie też ciekawostek takich jak opowieść o wizycie, jaką złożył w dawnej Szkole Podstawowej nr 125 im. Franka Paisa w czerwcu 1972 r. Fidel Castro. Na zakończenie uczestnikom zaprezentowana zostanie możliwość indywidualnej kontynuacji spaceru Ścieżką Drugie Życie Drzew w dolinie potoku Sudół Dominikański aż do Parku Reduta.

Jarosław Klaś – kulturoznawca, animator i menadżer kultury. Kończy pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie o zarządzaniu dziedzictwem kulturowym na przykładzie Nowej Huty. Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak „Korowód Nowohucki” (2016), „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” (2017), „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” (2018), „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” (2019), „Nowa Huta od NATURY strony” (2020). Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Główne zainteresowania badawcze: zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym, zwłaszcza Nowej Huty.

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie https://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida