Nowa Huta od NATURY strony: Łąki Nowohuckie #4 Ptaki

Nowa Huta od NATURY strony: Łąki Nowohuckie #4 Ptaki 20 WrzesieńWrz 2020 11:00
Dla dorosłychDla dzieciDla młodzieżyDla seniorówEdukacja regionalnaEkologiaNowa Huta

20 września 2020 r., godz. 11:00
Miejsce zbiórki podawane przy zapisach

Dziewiąty z cyklu rodzinny spacer poznawczo-badawczy po Łąkach Nowohuckich w ramach projektu „Nowa Huta od NATURY strony”. Prowadzenie: dr Joanna Kajzer-Bonk. Obowiązują zapisy, limit miejsc: 20 os.

Niewątpliwie jednym z bogactw Łąk Nowohuckich są żyjące tam ptaki. Bogactwo siedlisk pozwala na obserwację kilkudziesięciu gatunków, z czego gniazda zakłada na Łąkach ponad 30, a pozostałe mają tu swoje żerowiska, noclegowiska lub zalatują. Najliczniej reprezentowane są ptaki siedlisk trzcinowych, których nazwy często oddają preferowane siedliska lub sposób, w jaki ptaki wydają swoje trele (np. trzcinniczek, łozówka, trzciniak, strumieniówka, brzęczka czy świerszczak). Zapraszamy na spacer, podczas którego mamy nadzieję zobaczyć niektóre z „ptasich klejnotów” Łąk Nowohuckich.

Zapisy na wydarzenie odbywają się przez formularz online: BRAK WOLNYCH MIEJSC

Dr Joanna Kajzer-Bonk pracę doktorską broniła na Wydziale Biologii UJ, aktualnie pracuje w Instytucie Ochrony Przyrody PAN, specjalizuje się w ekologii i ochronie przyrody. Uczestniczy w pracach krakowskiej Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska, zaangażowana w ochronę terenów cennych przyrodniczo, prowadzi edukację przyrodniczą, m.in. w Fundacji Dzieci w Naturę, ukierunkowaną na tworzenie/odnowę więzi człowieka z przyrodą przede wszystkim w najbliższym otoczeniu.

NOWA HUTA OD NATURY STRONY - projekt z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego najbardziej zielonej części Krakowa, organizowany przez Pracownię Animacji Ekologicznej działającą w ramach Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Zakłada organizację weekendowych rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych organizowanych dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa. W okresie od lipca do października 2020 r. odbędą się 4 spacery tematyczne po Łąkach Nowohuckich oraz 7 wypraw szlakami przyrodniczymi dzielnicy, podczas których prezentowane będą wszystkie formy zieleni miejskiej (użytki ekologiczne, nieużytki, zieleń parkowa i forteczna, ogródki działkowe, zieleń podwórek i osiedli - w tym pomniki przyrody i parki kieszonkowe, zieleń ciągów rzecznych, lasy miejskie). Na zakończenie projektu powstanie publikacja elektroniczna, która opisywać będzie miejsce każdej z wypraw wraz z krótką charakterystyką innych podobnych w Nowej Hucie. Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Filią nr 56 Biblioteki Kraków, os. Zgody 7, która o godz. 10:00 zaprasza na warsztaty ekologiczne dla dzieci w wieku 8-12 lat pt. „Ciekawe życie owadów na łące”.

Szczegółowa informacja:
Pracownia Animacji Ekologicznej