Nie poskromicie nas! Warsztaty letnie dla dzieci w wieku 7-11 lat

Nie poskromicie nas! Warsztaty letnie dla dzieci w wieku 7-11 lat 06 LipiecLip 2020 - 17 LipiecLip 2020
Dla dzieciEkologiaFilmLiteratura

Zapraszamy od 6 do 17 lipca na szereg warsztatów organizowanych przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Dzieci w wieku od 7. do 11. lat będą mogły uczestniczyć  m.in. w zajęciach:
- plastycznych,
- zielarskich,
- filmowo-literacko-plastycznych,
- archeologicznych,
- graficznych,
- ogrodniczych,
- konstruktorskich.

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy mailowe pod adresem: m.hajto@okn.edu.pl.

Informacje o warsztatach dostępne od poniedziałku do piątku, między 10:00 a 14:00 pod numerem tel. 12 644 38 98.

Koszt pojedynczego warsztatu: 20 zł.
Płatności należy dokonać przelewem najpóźniej do 2 lipca.

W każdych zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 10 osób. Szczegółowy program zajęć dostępny poniżej.

Każdy uczestnik oraz opiekun zaraz po wejściu do budynku zobowiązany jest do dezynfekcji rąk płynem dostępnym przy recepcji.

W budynkach Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida obowiązuje zachowywanie dystansu społecznego minimum 2 m oraz zakrywanie ust i nosa (nie dotyczy to uczestników warsztatów, którzy będą zachowywać zalecany dystans).
W warsztatach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów infekcji Covid-19.

Opiekunowie prawni uczestników poszczególnych warsztatów zobowiązani są każdorazowo do wypełnienia OŚWIADCZENIA (załącznik do Zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w OKN) dotyczącego zaakceptowania i przestrzegania procedury bezpieczeństwa w czasie trwania stanu epidemii COVID-19 obowiązującej w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida oraz KARTY ZGŁOSZENIA stanowiącej załącznik do Regulamin korzystania z oferty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

 

PROGRAM WARSZTATÓW:

6 lipca 2020 / 10:00-13:00

ZAPLĄTANI / Warsztaty rękodzieła artystycznego dla dzieci

Czym jest makrama? To sztuka wyplatania węzłów i tworzenia z nich użytecznych rzeczy. W ubiegłym wieku była bardzo popularna i miała swoje miejsce w każdym domu, obecnie wraca do łask dzięki modzie na rękodzieło i styl boho.

Podczas warsztatów w ARTzonie dzieci będą tworzyły łapacze snów i makramowe torby na zakupy. Poznają podstawowe węzły i wykorzystają je w praktyce. Do pracy użyją sznurków, koralików, piórek oraz obręczy. Stworzą własne projekty zainspirowane kulturą i twórczością ludową, które później zabiorą ze sobą do domu.

Makrama jest znana od tysiącleci i można ją podzielić na użytkową i dekoracyjną. W użytkowej sploty są wiązane mocno, a przez to wyrób jest trwały i wytrzymały. Powstają różnego rodzaju siatki np. torebki, hamaki, sieci, firanki. Makramy dekoracyjne łączą zazwyczaj więcej niż jedną technikę wiązania i można je tworzyć z delikatniejszych materiałów, dzięki czemu powstaje biżuteria, koronki, serwety, makatki, kwietniki, łapacze snu itp.

Łapacz snów jest to rodzaj amuletu rdzennych Amerykanów, stworzony oryginalnie na kole z wikliny, na którym wypleciona została sieć. Również może być ozdobiony sznurkami, piórami i koralikami. Łapacze zawieszano nad kołyskami i łóżkami jako forma ochrony. Według legend ludu Ojibwe, byli oni chronieni przez kobietę-pająka, jednak gdy plemię zaczęło się przemieszczać i rozprzestrzeniać na dalsze krainy, stało się niemożliwe, by moce ich bóstwa mogły ich dosięgnąć. Zatem matki i babcie zaczęły wyplatać sieci dla swoich dzieci, aby odgonić złe uroki i nieszczęście. Łapacze snów weszły do popkultury około lat siedemdziesiątych XX wieku i stały się popularnym w Ameryce rzemiosłem, chętnie kupowanym przez turystów. Obecnie łapacze robione są nie tylko w kształcie koła i mogą być również trójwymiarowe.

Głównym celem warsztatów jest rozwój manualny dzieci, ćwiczenie koncentracji, rozbudzenie kreatywności i zapoznanie uczestników ze sztuką ludową w nowoczesnej formie, a także poznanie roli, wartości tradycji i dziedzictwa kultury oraz ukazanie rękodzieła jako przyjemnej formy spędzania czasu.

Prowadzenie: Julia Lachiewicz (ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 4

 

7 lipca 2020 / 10:00-13:00

DOMOWE HERBARIUM / Warsztaty zielarskie dla dzieci

Warsztaty łączą teoretyczną wiedzę przyrodniczą i artystyczną z praktycznymi umiejętnościami. Uczestnicy poznają historię ziołolecznictwa i artystycznych kontekstów sztuki zielarskiej, nabędą podstawowe umiejętności rozpoznawania ziół, uprawy tych roślin na własny użytek oraz wykonywania zielnika zgodnie z podstawowymi zasadami, a także poznają lecznicze właściwości ziół.

W pierwszej części zajęć uczestnicy poznają nazwy i właściwości lecznicze najbardziej popularnych roślin zielarskich (np. babki lancetowatej, mięty, rumianku, dziurawca, pokrzywy i wielu innych) oraz historię zielarstwa i ziołolecznictwa. Dowiedzą się także jak wyhodować na balkonie lub w przydomowym ogrodzie własne zioła, wykonać zielnik, sporządzić opisy zawartych w nim roślin i skatalogować je pod kątem leczniczym oraz botanicznym. Zapoznają się także z artystycznym kunsztem tworzenia zielnika (m.in. dowiedzą się jak wyglądał i do czego służył zielnik Stanisława Wyspiańskiego). W drugiej warsztatowej części każdy uczestnik, pod opieką edukatora, wykona swój własny zielnik na czerpanym papierze dobierając zioła, tworząc opisy ich właściwości i ozdabiając go na swój unikalny sposób. Tak wykonane dzieło dzieci zabiorą ze sobą do domu jako pamiątkę z zajęć i inspirację do przyszłych zielarskich dociekań.

Prowadzenie: dr Maja Wąchała-Skindzier i Magdalena Kotula (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 4

 

8 lipca 2020 / 10:00-13:00

MAŁA ARTzona – MAŁA PRACOWNIA WITRAŻU / Warsztaty artystyczne dla dzieci

Światło, kolor, geometria, iluminacja, szkło artystyczne w architekturze to główne pojęcia, z którymi zmierzą się uczestnicy warsztatów w Małej ARTzonie – MAŁA PRACOWNIA WITRAŻU.

Wspólnie zanurzymy się w świat takich twórców jak Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Poznamy podstawowe informacje dotyczące historii sztuki witrażowej, która szczególnie w Krakowie stanowi niezwykle widoczny i ważny element dziedzictwa kulturowego i artystycznego naszego miasta. Porozmawiamy o różnych technikach wykorzystywanych przez artystów – witrażystów, przyjrzymy się najlepszym realizacjom z Polski i świata. Nauczymy się „czytać” witraże.

Jednak przede wszystkim będziemy bawić się sztuką i poszukiwać inspiracji dla rozwoju naszych artystycznych talentów, odkrywając ukryte pokłady naszej kreatywności. Będziemy pracować zarówno ze szkłem, jak i poeksperymentujemy używając prostych materiałów, przy pomocy których stworzymy niezwykłe przestrzenne instalacje inspirowane sztuką witrażu. Poćwiczymy naszą precyzyjność, koncentrację, wzmocnimy umiejętności w zakresie samodzielnego projektowania i komponowania kolorystycznego. Podczas warsztatów stworzymy własne witrażowe obrazy i instalacje, które z pewnością będą stanowić wyjątkowy element dekoracyjny każdego wnętrza.

Prowadzenie: Małgorzata Hajto (ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 4

 

9 lipca 2020 / 10:00-13:00

JACEK, PLACEK I PAN MAKUSZYŃSKI /  Warsztaty filmowo-literacko-plastyczne dla dzieci

Bohaterem warsztatów będzie Kornel Makuszyński i bohaterowie jego książek. Uczestnicy poznają sylwetkę jednego z najważniejszych autorów polskiej literatury dziecięcej. Za pomocą fragmentów filmów i książek wejdą w świat jego wyobraźni, by potem samodzielnie stworzyć inspirowane nimi prace. Będą mieli okazję zaprojektować sceny z bajek oraz wykonać własną małą animację na papierze. Chcemy by nasze spotkanie pobudziło w uczestnikach chęć odkrywania w czasie wakacji książkowych opowieści Kornela Makuszyńskiego.

Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy w obszarze literatury dziecięcej i filmów dla dzieci, wzbudzenie ciekawości i pragnienia książkowych poszukiwań, pobudzenie wyobraźni oraz zwiększenie samodzielności dziecka w działaniu.

Warsztaty składać się będą z dwóch części. W pierwszej, teoretycznej uczestnicy wysłuchają opowieści o Kornelu Makuszyńskim i poznają bohaterów jego książek, wraz z prowadzącymi porozmawiają o postaciach literackich i ich perypetiach, obejrzą fragmenty filmu opartego na prozie Makuszyńskiego, dowiedzą się na czym polega adaptacja filmowa książki, poznają tajniki animacji poklatkowej. W części drugiej, praktycznej uczestnicy samodzielnie wykonają notesik z wykorzystaniem tej techniki oraz zaprojektują ilustrację do sceny z bajki „O dwóch takich co ukradli księżyc”.

Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik zaprezentuje efekty swojej pracy, które następnie zabierze ze sobą do domu.

Prowadzenie:
Katarzyna Zakrzewska (Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)
Beata Oczoś (Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)
Anna Starewicz-Caban (Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 5 (w Galerii Huta Sztuki)

 

10 lipca 2020 / 10:00-13:00

ARCHEOLOGICZNE ODKRYWKI / Warsztaty archeologiczne dla dzieci

Tematem przewodnim warsztatów będzie archeologia oraz specyfika i metody pracy archeologa. Dzieci poznają pojęcie dziedzictwa oraz podstawy katalogowania artefaktów. Rozbudzona zostanie ciekawość poznawcza małych uczestników oraz świadomość znaczenia archeologii w budowaniu obrazu dawnych dziejów.

Na początku zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jako dziedzina nauki zajmuje się archeologia, a także jak pracują naukowcy-archeolodzy. Następnie przedstawione zostaną narzędzia i metody ich pracy. Dzieci dowiedzą się, dlaczego archeolog kopie w ziemi, czego tam szuka oraz co się dzieje ze znalezionymi przedmiotami – pozostałościami dawnych kultur i cywilizacji. W drugiej części zajęć uczestnicy pracując indywidualnie wezmą udział w „zainscenizowanych” wykopaliskach archeologicznych na specjalnie dla nich przygotowanym stanowisku. Uczestnicy otrzymają do dyspozycji łopatki, szpachelki oraz pędzelki. Eksploracja badanego obszaru wymagać będzie dużej uwagi, cierpliwości i skupienia, ponieważ w trzeciej części zajęć nauczymy się opisywać i katalogować znalezione przedmioty/artefakty.

Ważne! Młodzi archeolodzy podczas swojej pracy badawczej mogą się pobrudzić.

Prowadzenie:  Magdalena Kotula i Jarosław Klaś (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 4

 

13 lipca 2020 / 10:00-13:00

POCZTÓWKA Z NATURY / Warsztaty graficzne dla dzieci / tradycyjne metody druku

POCZTÓWKA Z NATURY to warsztaty dla dzieci, które kochają przyrodę i są ciekawe tego co można wyczarować mając do dyspozycji różne rośliny.

Czy można wysłać z lasu pocztówkę? Jak uwiecznić na kartce albo na tkaninie najciekawsze dary natury? Czy natura jest artystą? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z dziećmi podczas warsztatów graficznych: Tradycyjne metody druku. Będziemy oczywiście drukować roślinami. Podczas warsztatów dzieci poznają podstawy grafiki artystycznej/warsztatowej, dowiedzą się jak drukowano zanim powstały drukarnie, jakimi farbami i na jakich materiałach można drukować. Stworzymy własne pocztówki, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Dzieci spędzą czas w radosnej atmosferze, a poprzez twórczą zabawę będą miały szansę rozwijać koncentrację, kreatywność i talenty plastyczne.

Ważne! Podczas tej zabawy uczestnicy mogą się trochę pobrudzić.

Drukowanie roślinami jest sztuką, która nadaje się do oprawienia i wystawienia na pokaz publiczny, oraz także do ozdabiania tkanin, ścian i mebli.

Moment zdejmowania z kartki posmarowanego farbą i dociśniętego do papieru liścia szałwii lekarskiej lub klonu można porównać do wyciągania królika z kapelusza.  Delikatny kształt oraz żyłkowania liścia mają w sobie coś magicznego. Dzieci i dorośli, osoby początkujące, jak również doświadczeni artyści odczuwają dreszcz emocji za każdym razem. Gdy spot pokrytego farbą liścia wyłania się jego odciśnięty wizerunek.

Do dnia dzisiejszego technika wykonywania odbitek roślinnych ma się świetnie, a nawet można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania tą pradawną techniką. Współcześni twórcy zajmujący się stemplowaniem roślinami traktują tę sztukę w sposób bardzo osobisty, rozwijając ją poprzez dostosowanie tradycyjnych metod do własnych potrzeb. Technik wykonywania odbitek roślinnych stale przybywa, gdyż metoda ta nieustannie podlega modyfikacjom.

Źródło informacji: „Stemplowanie darami natury” – Laura Donnelly Bethmann

Prowadzenie: Marta Kozłowska (ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 4

 

14 lipca 2020 / 10:00-13:00

W WIEJSKIM OGRODZIE / Warsztaty ogrodnicze dla dzieci

Podczas warsztatów ogrodniczych uczestnicy zapoznają się z typowymi gatunkami roślin kwietnych rosnących w wiejskich ogrodach. Poznają podstawowe zasady projektowania, sadzenia i pielęgnacji kwiatów. Zostanie także pobudzona wyobraźnia przestrzenna dzieci.

Warsztaty rozpoczną się od zaprezentowania podstawowych gatunków roślin kwietnych, które wykorzystywane były lub nadal są w ogrodach polskiej wsi. Porozmawiamy o znanych nam kwiatach, ich kolorze, wyglądzie i zapachu. Korzystać będziemy z wcześniej przygotowanych tablic z rysunkami roślin. Dzieci będą opisywać kwiaty oraz prezentować swoje wspomnienia z nimi związane. W dalszej części warsztatów odbędą się zajęcia praktyczne, podczas których każdy uczestnik będzie miał do dyspozycji zestaw roślin oraz specjalnie przygotowaną rabatę, na której będzie mógł eksperymentować z ich ustawieniem. Przed rozpoczęciem tej części zostaną przedstawione podstawowe zasady projektowania rabaty kwietnej. Uczestnicy zaprojektują rabatę przy użyciu roślin, a następnie posadzą je w wyznaczonych przez siebie miejscach. Na koniec każdy zaprezentuje swoją pracę i opowie, czym kierował się komponując swoje kwietne dzieło.

Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa i Maja Wąchała-Skindzier (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 4

 

15 lipca 2020 / 10:00-13:00

LATARNIA MAGICZNA / warsztaty filmowe dla dzieci.

LATARNIA MAGICZNA zwana inaczej latarnią czarnoksięską to znane od czasów renesansu urządzenie do rzutowania na ekran malowanych na szkle obrazów. Swoją wielką popularność maszyna zyskała wraz wynalezieniem kina. Zaczynając od zastosowania tego prototypowego projektora kinematograficznego, zanurzymy się w niezwykłą historię filmu i kina. Przede wszystkim skupimy się na filmie animowanym, którego „pierwsze próby” możemy znaleźć już w paleolitycznych rysunkach naskalnych. Prześledzimy rozwój różnych technik animacji, obejrzymy przykłady pierwszych i najważniejszych animowanych produkcji filmowych, a także porozmawiamy o technikach i zasadach w animacji.

Bogatsi o podstawową wiedzę historyczną i teoretyczną przejdziemy do zastosowania jej w praktyce. Podczas warsztatów poeksperymentujemy z praksinoskopem, czyli jednym z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych. Każdy z uczestników stworzy swój własny analogowy, rysunkowy projekt filmowy, który z łatwością będzie mógł przenieść do prostego programu animacji komputerowej. Spróbujemy też swoich sił w udźwiękowieniu naszych miniprodukcji. Pobawimy się dubbingiem i dźwiękowymi efektami specjalnymi.

Będziemy odkrywać i rozwijać nasze filmowe pasje, wykorzystamy naszą pomysłowość do tworzenia niezwykłych ruchomych historii oraz rozpoczniemy naszą wielką i wyjątkową przygodę z kinematografią.

Prowadzenie:
Małgorzata Hajto (ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)
Magdalena Kotula (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 4

 

16 lipca 2020 / 10:00-13:00

ARTYSTYCZNA WYSPA – dziecięca podróż do świata sztuki / Warsztaty artystyczne dla dzieci

Każdy z nas marzy, by mieć wpływ na to, jak wygląda jego przestrzeń. Również dzieci! Wyobrażamy sobie, jak powinien wyglądać nasz pokój, skwerek na osiedlu, codzienny strój. ARTYSTYCZNA WYSPA da nam możliwość, by te marzenia zrealizować! Podczas zajęć każde dziecko zaprojektuje własną przestrzeń na płaszczyźnie papieru. Jak rozbitkowie na bezludnej wyspie będziemy musieli znaleźć i stworzyć wszystkie niezbędne narzędzia. Zrobimy pędzle, znajdziemy materiały, które posłużą nam do tworzenia, i dzięki którym będziemy mogli zrealizować nasze wizje.

Podczas zajęć pragniemy pobudzić dziecięcą kreatywność, samodzielność w twórczym wyrażaniu emocji, rozwinąć zręczność manualną oraz wyobraźnię, która pozwoli wykorzystywać niekonwencjonalne materiały w twórczości i zabawie. Uczestnicy pozyskają wiedzę na temat zasad współistnienia w przestrzeni i jej projektowania.

W części pierwszej warsztatów dzieci dowiedzą się czym jest przestrzeń i jakie są możliwości jej zagospodarowania, zapoznają się z pojęciem planowania pracy twórczej, prowadzący z każdym ustali i omówi temat pracy oraz określi plan działania. W części drugiej uczestnicy dostaną papierowy kwadrat, który z jednej strony będzie stanowił  jego osobne terytorium, a z drugiej posłuży do działań artystycznych. Wspólnie z prowadzącymi dzieci dobiorą odpowiednie materiały do pracy własnej, a następnie samodzielnie wykonają narzędzia, którymi będą się posługiwać przy tworzeniu pracy plastycznej. Uczestnicy kreatywnie wykorzystają wybrane wcześniej materiały do stworzenia własnej wyspy. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników zaprezentuje swoją Artystyczną Wyspę, którą następnie zabierze ze sobą do domu.

Prowadzenie: Katarzyna Zakrzewska i Barbara Solecka (Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 5 (w Galerii Huta Sztuki)

 

17 lipca 2020 / 10:00-13:00

DESTRUKCJA/KONSTRUKCJA / Warsztaty konstruktorskie dla dzieci

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z zasadami budowy prostych urządzeń elektronicznych i nauka tworzenia instalacji przestrzennych, zaspokojenie ciekawości na temat sprzętów codziennego użytku, pobudzenie wyobraźni przestrzennej oraz poprawa koncentracji.

Na początku zajęć uczestnicy zapoznają się z pojęciem elektroniki, a także stworzą prostą mapę mentalną z przykładami różnych urządzeń elektronicznych, z których korzystają na co dzień. Następnie w formie prezentacji przedstawione zostaną im wybrane elementy budowy różnych urządzeń elektronicznych. W drugiej części warsztatów każdy z uczestników otrzyma jedno proste urządzenie – jego zadaniem będzie jak najdokładniejsze rozmontowanie go na podstawowe elementy przy użyciu prostych narzędzi takich jak śrubokręty. Wymagać to będzie dużej uwagi, ponieważ w trzeciej części zajęć odzyskane elementy będą ponownie wykorzystywane do budowy nowych instalacji. Na ostatnim etapie warsztatów z odzyskanych elementów urządzeń elektronicznych oraz dodatkowych materiałów (śrubki, kątowniki itp.) dzieci wykonają własne roboty lub instalacje artystyczne. Jako inspiracja do tej części warsztatów przedstawione zostaną przykłady różnych instalacji wykonanych z resztek urządzeń elektronicznych. Na koniec każdy z uczestników zaprezentuje swoje dzieło.

Prowadzenie:  Magdalena Kotula i Jarosław Klaś (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida)

Miejsce: os. Górali 4

Importuj do Kalendarza Google
  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org