NATURALNIE RODZINNIE 2021

NATURALNIE RODZINNIE 2021 13 KwiecieńKw. 2021online

13-28 kwietnia 2021 r.
Online: ClickMeeting/Zoom/Skype

Cykl warsztatów, wykładów i spotkań dla rodziców i dzieci oraz osób spodziewających się potomstwa, których celem jest promowanie rodzicielstwa bliskości. W programie spotkania z doradczyniami, psycholożkami, urofizjoterapeutkami i muzykolożkami.

Spotkania są częścią Klubu Rodziców w ARTzonie.

Wydarzenie realizowane przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz ArcelorMittal Poland S.A.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy - link wkrótce.

PROGRAM:

13, 16.04.2021 r., godz. 11:00-12:30 // ClickMeeting
Dno miednicy

Prowadzenie: Agnieszka Boguszewska (clickmeeting)

UWAGA! Spotkanie składa się z dwóch części (uczestniczki prosimy o przemyślane zapisy i zarezerwowanie czasu na obecność w obu częściach) oraz krótkiej pracy w domu pomiędzy spotkaniami.

Spotkanie 1 (13.04):
- Dno miednicy – co uczestnicy słyszeli do tej pory na ten temat?
- Krótko anatomia i budowa, omówienie za pomocą zdjęć na slajdach i modelu miednicy, a także palpacyjne wyczuwanie własnej miednicy z instruktażem prowadzącej.
- Funkcje dna miednicy – przykłady z życia codziennego.
- Ćwiczenie oddechowe budujące świadomość dna miednicy.       .
- Co wpływa na dno miednicy? Jakie czynniki mają znaczenie dla funkcjonowania dna miednicy? (burza mózgów ze wskazówkami prowadzącej).
- Prawidłowe nawyki codzienne, które mają duże znaczenie dla funkcjonowania dna miednicy, w tym także wstęp do budowania świadomości prawidłowej postawy (ćwiczenia praktyczne).
- Elementy treningu mięśni dna miednicy – instruktaż, ćwiczenia praktyczne.
- Zadanie domowe.

Spotkanie 2 (16.04):
- Krótkie podsumowanie zadania domowego z poprzedniego spotkania.
- „CORE” czyli stabilizacja centralna – dlaczego to istotne dla naszego ciała? – wstęp do budowania świadomości mięśni głębokich brzucha oraz ćwiczenia.
- Oddech – dlaczego jest ważny dla naszej postawy, nauka prawidłowego oddechu, ćwiczenia.
- Postawa na co dzień, uważność, świadomość postawy w domu i w pracy – o czym warto pamiętać.
- Sposoby na ukojenie, wyciszenie ciała i duszy, radzenie sobie ze stresem dzięki prostym ćwiczeniom.

Agnieszka Boguszewska – fizjoterapeutka, instruktorka pilates, technolożka żywności (spec. żywienie człowieka). Absolwentka  AWF w Krakowie. Od wielu lat zainteresowana tematyką zdrowia kobiet, dlatego też zawodowo zajmuje się fizjoterapią uroginekologiczną. Prowadzi zajęcia dla kobiet w ciąży, po ciąży, a także pilates, stretching oraz treningi personalne. Ponadto pracuje z pracownikami  korporacji, pomagając im uśmierzyć dolegliwości wynikające z siedzącej pracy.

15.04.2021 r., godz. 11:00-13:00 // ClickMeeting
Nie sama – grupa wsparcia dla mam

Prowadzenie: Paulina Łasak-Ponikło

Grupa wsparcia dla mam z depresją poporodową ma na celu wspierać kobiety w powrocie do zdrowia. Poprzez kontakt z osobami zmagającymi się z podobnymi problemami, grupa wsparcia daje zrozumienie i empatię. Pokazuje, że mama doświadczająca obniżonego nastroju nie jest sama ze swoimi problemami i są kobiety, które doświadczają podobnych emocji. Grupa uczy radzenia sobie z problemami poprzez naśladowanie tych działań, które sprawdzają się u innych uczestniczek. Daje motywację do działania i pomaga w przezwyciężaniu trudności. W myśl przesłania M. L. Moeller "Tylko Ty sam sobie poradzisz, ale nie poradzisz sobie sam".

UWAGA: Uczestnictwo w grupie wsparcia nie zastąpi indywidualnego leczenia u psychiatry lub psychoterapeuty.

Paulina Łasak-Ponikło – psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka. Od 11 lat pracuje. Prowadzi szkołę rodzenia Groszki oraz własną praktykę psychologiczną, w ramach której pracuje z rodzicami oczekującymi na dziecko i rodzicami małych dzieci. Wspiera ich w budowaniu bezpiecznej więzi z dzieckiem. Swoją prace opiera na idei wrażliwego i odpowiedzialnego partnerstwa w rodzicielstwie. Wierzy, że takie podejście do rodzicielstwa daje możliwość harmonijnego wzrostu i rozwoju każdego członka rodziny.

20.04.2021 r., godz. 11:00-12:15 // Zoom lub ClickMeeting
Muzyczny krąg rodziców

Prowadzenie: Zuzanna Dudek.

Zasady:
- spotkania odbywają się w grupie max. 12 osób
- warsztaty będą trwać 1 godz. 15 minut
- spotkanie odbędzie się online – link zostanie przesłany na skrzynki e-mailowe zapisanych osób

21.04.2021 r. godz. 11:00-13:00 // Zoom lub ClickMeeting
Relacja rodziców i jej wpływ na dzieci. Jak długotrwałe utrzymywanie toksycznych relacji wpływa i kształtuje dziecko

Prowadzenie: Monika Lipowska.

Dzieci są radarami emocji i tego, co w relacji między mamą a tatą. Co czuje dziecko, gdy spór czy pojedyncze kłótnie przekształcają się w cichą, czasem wieloletnią wojnę. Jak wybierać prawdziwe, autentyczne i rozwojowe rozwiązania.

Monika Lipowska-Hajduk – psycholożka, trenerka rozwoju osobistego, certyfikowana w metodzie "Birth Into Being".

22.04.2021 r., godz. 10:30 // Skype
Rodzina i przyroda, czyli jak fotografować w plenerze – warsztaty fotograficzne

Prowadzenie: Paweł Łubkowski.

28.04.2021 r., godz. 11:00-13:00 // Zoom lub ClickMeeting
Jak budować obustronne zaufanie w relacji z dzieckiem

Prowadzenie: Monika Lipowska.

Jak patrzyć na swoje dziecko i relację z nim w spokoju i zaufaniu? Jak budować przestrzeń, w której będzie mogło być wysłuchane, zrozumiane i zaakceptowane? Czyli o drodze do prawdziwego kontaktu z dzieckiem, do relacji zdrowej i pełnej satysfakcji.

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 4, 31-959 Kraków