fbpx

Miejsca kultury w Nowej Hucie: Salon Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych | Місця культури в Новій Хуті: „Salon TPSP”

Miejsca kultury w Nowej Hucie: Salon Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych | Місця культури в Новій Хуті: „Salon TPSP” 26 MajMaj 2023 11:00online

26 maja | травень 2023 | 11:00
https//facebook.com/NHLabOKN

Prezentacja wybranych, w większości nieistniejących już, miejsc kultury w Nowej Hucie.

Opracowanie | Опрацювала: Monika Kozioł.

W maju zostanie zaprezentowany Salon Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (TPSP), który znajdował się przy Ali Róż. Swoją działalność rozpoczął w 1959 roku i kontynuował do końca lat 90. Pierwsze wystawy zorganizowane w tym miejscu dotyczyły sztuki powstałej w XIX i na początku XX wieku. Były to między innymi ekspozycje zatytułowane: „Krajobraz i życie wsi polskiej. Malarstwo od poł. XIX w. do poł. XX wieku”, „Leon Wyczółkowski – wystawa malarstwa i grafiki”, „Jan Matejko. Wystawa obrazów i rysunków” (zorganizowana wspólnie z Muzeum Narodowym),” Polskie malarstwo historyczne i batalistyczne”.

Z czasem zaczęto prezentować także prace artystów współczesnych, również amatorów, w tym dzieci. Program salonu był niezwykle zróżnicowany, znalazło się w nim także miejsce dla twórców związanych z Nową Hutą. W 1961 roku odbyła się „Pierwsza wystawa prac artystów Nowej Huty”, na którą jury przyjęło około 70 dzieł 18 artystów, między innymi Romana Banaszewskiego, Kazimierza Podsadeckiego, Mariana Kruczka i Walentego Gabrysiaka. Pokaż dokonań nowohuckiego środowiska powtórzono w kolejnym roku. Jednak najbardziej intensywny wystawienniczo czas dla twórców związanych z dzielnicą przypadł na lata 1973–1974. Wtedy w salonie TPSP odbyła się trzecia edycja cyklu „Plastycy Nowej Huty”, zatytułowana Prezentacje, której kuratorem (podobnie jak dwóch pierwszych edycji) był Janusz Trzebiatowski. W latach 60. i 70. w salonie TPSP odbywały się także spotkania środowiska artystycznego – często były to przedłużenia wernisaży, mające już nieformalny charakter.

„Miejsca kultury w Nowej Hucie” 

Cykl edukacyjnych postów na Facebooku, publikowanych raz w miesiącu, ukazujących wybrane nowohuckie miejsca kultury. Wydarzenie jest połączone z prezentacją przewodnika „Miejsca kultury w Nowej Hucie”, który można pobrać ze strony Ośrodka Kultury Norwida.

Szereg oddolnych i odgórnych inicjatyw składa się na obraz Nowej Huty jako miejsca, gdzie funkcjonował i nadal funkcjonuje bogaty program upowszechniania sztuki wśród mieszkańców tej dzielnicy. Założeniem niniejszego przewodnika jest przybliżenie miejsc nieoczywistych, ale także tych znanych i rozpoznawalnych, które składają się na obraz nowohuckiego życia artystycznego, ujętego w prawie siedemdziesięcioletniej perspektywie czasu. Ta publikacja ma być zachętą do głębszego eksplorowania historii Nowej Huty, zarówno podczas spacerów, jak i za pośrednictwem lektur, do których odsyłamy przy poszczególnych opisach.

Przewodnik jest dostępny do pobrania: [LINK DO POBRANIA PRZEWODNIKA]

Przewodnik „Miejsca kultury w Nowej Hucie” powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

  • Organizator Miejsca kultury w Nowej Hucie: Salon Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych | Місця культури в Новій Хуті: „Salon TPSP”
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org