LETNIA AKADEMIA FOLKLORU: Skrzynie malowane – warsztaty zdobnictwa ludowego

LETNIA AKADEMIA FOLKLORU: Skrzynie malowane - warsztaty zdobnictwa ludowego 24 SierpieńSie 2020 17:00os. Górali 4, Kraków
Dla dorosłychEdukacja regionalna

19 – 28 sierpnia 2020 r.
ARTzona, os. Górali 4

To już trzecia edycja wydarzenia promującego tradycje i kulturę ludową regionu. Tym razem poszerzamy krąg naszych zainteresowań i prezentujemy Wam szereg aktywności twórczych inspirowanych sztuką ludową województwa Małopolskiego. To wyjątkowa okazja by poznać działalność artystyczną wielu wspaniałych rękodzielników i rękodzielniczek oraz odkryć na nowo zasoby naszej małej ojczyzny.

PROGRAM i OPISY WARSZTATÓW:

Haft krzyżykowy - warsztaty hafciarskie

Daty: 19 i 26 sierpnia 2020 / 17:00-20:00

Prowadzenie: Karolina Starostka – Kokoszka

Opis: Wsie regionu Małopolski słynęły z najlepszych hafciarek, które wieczorową porą ręcznie zdobiły m.in. stroje ludowe, serwety, obrusy czy koszule, używając odpowiednich ściegów i wykończeń. Wszystko ze starannością i dbałością o detale. Zainspirowani pięknymi pracami oraz niezwykłą matematyczną precyzją haftu krzyżykowego zapraszamy na spotkanie warsztatowe, na którym poznacie technikę i metody haftowania, wzory ludowe, zastosowanie haftu krzyżykowego oraz własnoręcznie wyhaftujecie zakładki lub małe obrazki.

Haft koralikowy - karpacka biżuteria koralikowa

22 sierpnia 2020 / 10:00-16:00

Prowadzenie: Sabina Bugaj

Opis: Biżuteria koralikowa jest i powszechna na całym świecie. Nam najbliższa jest ta wywodząca się z regionu Karpat Zachodnich związana głównie z kulturą Łemkowską. Koraliki splatane w misterne, kolorowe wzory stanowiły charakterystyczną ozdobę strojów ludowych a ich charakterystyczne motywy i inspiracje odnaleźć można w haftach, rzeźbach, kolorowych pisankach czy obrazach. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki wykonają bransoletki na krosnach koralikowych oraz spróbują swoich sił tworząc małe krywulki.

Skrzynie malowane - rodzinne warsztaty zdobnictwa ludowego

24 sierpnia 2020 / 17:00-20:00

Prowadzenie: Paulina Maciaszek

Opis:  Podróżujący artyści gościli w domach wiejskich gospodarzy niejednokrotnie. Swoje prace chętnie nanosili na kufry i skrzynie do przechowywania odzieży lub posagu, ozdabiając je pięknymi wzorami ludowymi. Na spotkaniu uczestnicy samodzielnie stworzą tradycyjnie zdobione skrzynki na domowe skarby, inspirując się wzorami pochodzącymi z wsi Bieńczyce, Mogiła, Zalipie. Do udziału zapraszamy całe rodziny.

Bibułkarstwo i ozdoby obrzędowe regionu - rodzinne warsztaty twórcze

25 sierpnia 2020 / 17:00-20:00

Prowadzenie: Adam Wrona (Żywa Pracownia)

Opis: Bibułkarstwem, czyli sztuką wytwarzania ozdób z bibuły, zajmowały się głównie kobiety, które chętnie dekorowały swoje domy i miejsca kultu. Sztuka ta szczególnie rozwijała się w rejonie Tatr gdzie w długie, mroźne zimy gospodynie wycinały z bibuły górskie kwiaty. Kompozycje łączono w różnej długości girlandy, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe lub rózgi weselne. Ubierano nimi także przydrożne kapliczki i figury. Podczas warsztatów nauczymy się robić podstawowe kwiaty, poznamy znaczenie ich w kulturze ludowej oraz stworzymy proste bukiety.

Spódnice krakowskie - warsztaty szycia

27 sierpnia 2020 / 17:00-20:00

Prowadzenie: Monika Szota

Opis: Kobiecy strój krakowski był wyjątkowo zróżnicowany. Spódnice w kwiaty upowszechniły się w kobiecym stroju krakowskim pod koniec XIX wieku i są jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów. Na spódnice przeznaczano głównie materiały w kolorze zielonym, czarnym lub białym, a najpopularniejszy był tybet drukowany w motywy karminowych róż. Podczas warsztatów uczestniczki z wybranych materiałów stworzą spódnice dla siebie lub swoich bliskich pod czujnym okiem eksperta.

FINAŁ

28 sierpnia 2020 / 18:00

#HAFTAG - Historia Jednego Ściegu

Wernisaż wystawy prac Miejskich Hafciarek

+

Premiera utworu prezentującego kompilacje znanych pieśni ludowych w wykonaniu nowohuckich dzieciaków, śpiewających pod kierunkiem Aleksandry Nowak.

Miejsce warsztatów i wystawy: ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy: p.maciaszek@okn.edu.pl

Ilość miejsc ograniczona.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

O przyjęciu na warsztaty poinformujemy mailowo.

Warsztaty odbędą się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie https://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Patroni medialni:
Radio Kraków
CzasDzieci.pl
Kalendarz Imprez Nowohuckich
Głos - Tygodnik Nowohucki
Kulturatka
oKrakow.pl
Ekorodzice.pl

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
tel. 12 644 38 98, p.maciaszek@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN