fbpx

Laboratorium słowa istotnego. W poszukiwaniu ciszy: Norwid i Różewicz | Лабораторія Слова Істотного. В пошуках тиші: Норвід і Ружевіч

Laboratorium słowa istotnego. W poszukiwaniu ciszy: Norwid i Różewicz | Лабораторія Слова Істотного. В пошуках тиші: Норвід і Ружевіч 22 MarzecMar 2023 18:00 - 19:30Os. Górali 5

Заняття відбуваються польською мовою

Galeria Huta Sztuki, Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularz (od 8 marca, godz. 8:00, do 22 marca, godz. 15:00, 2023 r.) na stronie | Реєстрація до 22.03: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO | Реєстрація]

Зустріч в рамках серії «Лабораторія Слова Істотного»

„Laboratorium słowa istotnego” powstało jako cykl spotkań o poezji C. K. Norwida. Niezmiennie towarzyszy mu intencja, aby słowa i treści wydobywać, analizować i przenosić we współczesne, osobiste doświadczenie.

Kolejna z odsłon LSI jest jednocześnie zaproszeniem, aby te poetyckie przestrzenie rozszerzać na twórców, którzy sięgali po porównywalne do Norwida środki artystycznego wyrazu. W lutym „gościliśmy” Szymborską, w marcu zapraszamy twórcę „Niepokoju” i na tym z pewnością nie koniec.

Można zaryzykować stwierdzenie, iż Różewicz i Norwid byli w swoich epokach kronikarzami kulturowej i cywilizacyjnej zmiany. Sięgali po podobną symbolikę kolorów – czerni, bieli oraz szarości. A przede wszystkim – po motywy ciszy i milczenia. Ostatni esej Norwida, pisany na kilka miesięcy przed śmiercią, nosi tytuł „Milczenie”. Różewicz w jednym z esejów wyznaje „znalazłem ciszę” i rozumie ją bardziej jako synonim egzystencjalnego spokoju, wytchnienie od natłoku, ludzi i rzeczy.

Autor „ Vade-mecum” wielokrotnie sięga po ciszę i milczący gest w wierszach, które mogą symbolicznie wyrazić więcej niż słowo, tak jest m.in. w wierszu „Czułość”, o którym podczas spotkania bliżej porozmawiamy. Poeta traktuje więc milczenie jako część mowy. Różewicza wyraźnie to inspiruje. Podobny cel przyświeca i nam, czytelnikom. Przypomnijmy, że „Laboratorium słowa istotnego” są to spotkania przede wszystkim z własną wrażliwością, emocjami a często są jedyną praktyką swobodnego myślenia, jaka nam się przytrafia w tej bardzo zabieganej codzienności.

„Laboratorium słowa istotnego” 

Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

Prowadząca | Ведуча: Urszula Tłomak. Polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: "Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida" i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

  • spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
  • wstęp wolny, obowiązują zapisy na spotkanie
  • obowiązuje limit miejsc wg aktualnych ograniczeń 
  • dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN

  • Organizator Laboratorium słowa istotnego. W poszukiwaniu ciszy: Norwid i Różewicz | Лабораторія Слова Істотного. В пошуках тиші: Норвід і Ружевіч
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

Galeria Huta Sztuki, Os. Górali 5

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org