fbpx

Laboratorium słowa istotnego. O trzech sposobach rozmawiania w wierszach wybranych C. K. Norwida

Laboratorium słowa istotnego. O trzech sposobach rozmawiania w wierszach wybranych C. K. Norwida 28 WrzesieńWrz 2022 18:00Os. Górali 5

28 września 2022 r., godz. 18:00
Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (5-28.09) przez formularz na stronie: [KLIKNIJ TUTAJ]

Spotkanie wokół twórczości C. K. Norwida. Punktem wyjścia do dyskusji będzie szczególnie utwór: [Co? Jej powiedzieć...]. Norwid, sięgając po satyrę i ironię, bardzo wyraźnie przedstawia w wierszu całą mozaikę międzyludzkich relacji. Tropiąc myśl poety, poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak ze sobą rozmawiamy? Na ile w codziennej rozmowie z drugim człowiekiem posługujemy się konwencjonalną, towarzyską grą, a na ile omijamy to, co w komunikacji powinno być najważniejsze. Norwid pisał w jednym z listów: „żyjemy w epoce niedostatku uczuć stałych” i wątek zmienności i banalności uczuć jest tematem nadrzędnym wielu utworów z cyklu „Vademecum” (np. „Dobra-wola”, „Ostatni despotyzm”). Utrudniona komunikacja z drugim człowiekiem, pełna przeszkód i nieporozumień to jeden z ważniejszych wątków norwidowskiej poezji.

Norwid na półtorej wieku naprzód dostrzegł bolączki naszych dusz i diagnozował współczesny świat. Wielokrotnie opisał zalew słów (panteizm druku), dewaluację uczuć, pogoń za łatwymi doznaniami. W wielu dziełach Norwida odnajdziemy dość pesymistyczne wnioski, jednak ostatecznie ich wydźwięk polega na nakierowaniu czytelnika na kwestie podstawowe dla naszej egzystencji. Skoro żyjemy właściwie „chwilkę” nie traćmy czasu na zdawkowe i powierzchowne kontakty z ludźmi. Starajmy się mówić sobie tylko rzeczy ważne i prawdziwe.

Rzeczywistym znakiem „firmowym” poezji Norwida są znaki zapytania, których w tym utworze jest całkiem sporo, poeta stawia je po wyróżnionych częściach wypowiedzi. Spowalniają tempo, zatrzymują uwagę czytelnika, tym samym zmuszają do dodatkowej refleksji. Celem nadrzędnym poezji jest więc ożywienie samej sztuki czytania. Norwid nakazuje skupienie, czytanie twórcze, doradza staranny wybór miejsca, tylko takie zaczytanie się pozwala na głęboką i uważną lekturę. Uważność ta przekłada się również na sposób, w jaki konstruujemy wypowiedzi, jak wchodzimy w dialog z drugim człowiekiem i ostatecznie jak szukamy porozumienia z innymi.

„Laboratorium słowa istotnego”

Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą, czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja.

Prowadzenie: Urszula Czyszczoń-Tłomak - polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: "Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida" i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

Spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych.

Kontakt: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21;
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

  • Organizator Laboratorium słowa istotnego. O trzech sposobach rozmawiania w wierszach wybranych C. K. Norwida
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

Galeria Huta Sztuki, Os. Górali 5

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org