Laboratorium słowa istotnego. „Dopokąd idę!” – stan pielgrzymi w poezji C. K. Norwida

Laboratorium słowa istotnego. „Dopokąd idę!” – stan pielgrzymi w poezji C. K. Norwida 14 GrudzieńGru 2022 18:00 - 20:00os. Górali 5, Kraków

14 grudnia 2022 r., godz. 18:00.
Galeria Huta Sztuki, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (do 14 XII, godz. 15:00) na adres mailowy: u.tlomak@okn.edu.pl

Spotkanie poświęcone zostanie poezji C. K. Norwida. Punktem wyjścia do dyskusji będzie wiersz „Pielgrzym”. Podczas grudniowego spotkania przeanalizujemy wspólnie, jaki „stan” jest dla człowieka najbardziej odpowiedni, bliski jego kondycji i przeznaczeniu. Czy władza, pozycja i bogate mienie mogą przynieść mu szczęście i poczucie sensu, czy jest zupełnie przeciwnie? Jaki koncept kryje się pod wyrażeniem „stan pielgrzymi”? Jakie warstwy semantyczne ono skrywa i jak my, współcześni, możemy je interpretować.

Po raz kolejny analizując poezję Norwida, musimy wczytywać się w prywatne listy, w utwory odrzucone przez wydawców czy mniej znane utwory, w ocalałe fragmenty dramatów. W odróżnieniu od myślicieli, których biografię tworzą kolejne dzieła, Norwid żył poza nimi, a zarazem prowadził życie wsobne i głęboko osadzone w wartościach chrześcijańskich. Dlatego tak ważną rzeczą jest poznanie jego osobowości. Warto pamiętać, że poeta tworzył u progu epoki, w której powoli popularyzowało się przekonanie, że celem ludzkiej egzystencji nie jest szczęście wieczne. Twórcę „Stygmatu” określa się często jako „poetę myśli”, jednak w wielości wyrażeń abstrakcyjnych odnajdziemy niezwykłe obrazy, które przemawiają do naszej zmysłowej wyobraźni. Poetycka myśl Norwid niejednokrotnie zaskakuje czytelnika, ukazując głęboką i odwróconą semantykę znaczeń i zwrotów, które odarte z powierzchowności i schematyczności, nabierają zupełnie nowych sensów i obrazów. 

„Laboratorium słowa istotnego” 

Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

Prowadząca: Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida" i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

  • spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych;
  • wstęp wolny, obowiązują zapisy na spotkanie;
  • obowiązuje limit miejsc;
  • dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN 

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

Budynek Główny, os. Górali 5, Kraków

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org