KREATYWNA MASA KRYTYCZNA w ARTzonie / ZAJRZYJ DO HUTY 2020

KREATYWNA MASA KRYTYCZNA w ARTzonie / ZAJRZYJ DO HUTY 2020 19 WrzesieńWrz 2020 11:00 - 19:00os. Górali 4, Kraków

19 września 2020 r., godz. 11:00 - 19:00
ARTzona, os. Górali 4

W programie:

11:00 - 14:00 / Tajemniczy Ogród, os. Górali 4 | wstęp wolny, limit miejsc: 50 os.
WIELKI DZIKI PIKNIK w Tajemniczym Ogrodzie / Remedium na „zespół deficytu natury”

Rodzinne warsztaty inspirowane naturalnym otoczeniem, zielenią, przyrodą, wzmacniające potencjał edukacyjny i kreatywny, odbudowujące więź z naturą.
Prowadzenie: Paulina Maciaszek, Katka Szczęśniak, Marta Kozłowska-Derlatka, Julia Lachiewicz, Ernest Ogórek, Gosia Hajto

17:00 - 19:00 / Galeria ARTzona, os. Górali 4 | wstęp wolny, limit miejsc: 33 os.
ZAPOMNIANY, CZY ZAPAMIĘTANY? PEJZAŻ MIASTA W II. POŁ. XX WIEKU - wernisaż wystawy Agnieszki Łukaszewskiej

Cykl rysunków dopełnionych obiektami, dokumentuje i rekonstruuje pejzaż miasta z ubiegłego wieku. Prace przedstawiają charakterystyczne w okresie PRL, a często już nieistniejące, krakowskie budynki – m.in. Nową Hutę, Kino Świt, kombinat, szkoły, dworce, biurowce, i zakłady pracy. Oprócz znanych gmachów, na rysunkach pojawiają się także małe, pospolite obiekty, kioski, śmietniki, czy garaże, współtworzące codzienność z tamtego czasu. Sportretowane są także budynki z innych miast oraz ich peryferii. W ostatnich latach znaczna część postpeerelowskich budynków była systematycznie przebudowywana lub została wyburzona. Artystyczne działania mają na celu ocalić ich obraz przed zapomnieniem i przywołać czasy ich świetności. W każdym z tych budynków zapisana jest przecież historia miasta i jego mieszkańców.

Agnieszka Łukaszewska - urodziła się w Krakowie w 1974 r. W latach 1995-2000 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2003 roku została laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. W 2008 r obroniła doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2015 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. W 2011 r. otrzymała wyróżnienie na VII Triennale Rysunku Współczesnego w Lubaczowie, a w 2016 r. Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Sztuki 44. Salon Zimowy w Radomiu. Przez szesnaście lat pracowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Zastępca Dyrektora Instytutu Grafiki i Wzornictwa). Zajmuje się rysunkiem, grafiką oraz działaniami intermedialnymi. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in.: Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych Imprint w Warszawie, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie.

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
tel. 12 644 38 98, artzona@okn.edu.pl