fbpx

Krakowianki: Nowohuckie herstorie

Krakowianki: Nowohuckie herstorie 11 MarzecMar 2022 19:00online

11 marca 2022 r., godz. 19:00.
Spotkanie online na platformie ClickMeeting.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy na: [KLIKNIJ TUTAJ]

Limit miejsc w pokoju webinarowym: 50 os.

W rozmowie online wezmą udział dwie wybitne specjalistki „od kobiecej perspektywy” w Nowej Hucie: dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska i Katarzyna Kobylarczyk. Tematem będą losy nowohucianek i ich rola w budowaniu nowego, socjalistycznego na wskroś projektu jakim miała być Nowa Huta. 

Wydarzenie organizowane jest w ramach miejskiego projektu „Miesiąc Krakowianek”, którego celem jest odpowiednie upamiętnienie nieprzecenionej kobiecej roli w dziejach Krakowa. Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta. 

Podczas spotkania uwzględnimy lokalną perspektywa mieszkanek Nowej Huty, ujmującą pozycję społeczną kobiet i ich indywidualne losy. Od naszych specjalistek usłyszymy z pewnością o trudnych warunkach życia w „perle pięciolatki”. Dowiemy się o murarkach i przodowniczkach pracy, o działaczkach kultury i sportu, o opozycjonistkach, o Jadwidze Beaupre i pionierskiej szkole rodzenia. Poznamy więc historie „wielkie”, choćby losy Krystyny Skuszanki – dyrektor Teatru Ludowego czy architektki Marty Ingarden, jak i te niepozorne, zwyczajne: historie hoteli robotniczych, żłobków, praw pracowniczych kobiet. Były to problemy dnia codziennego „zwykłych” pracownic, z którymi te borykały się nieprzerwanie, traktowane instrumentalnie, nie rzadko z cynizmem, przez system i propagandę PRL-u.     

„Krakowianki” to projekt miejski, w założeniu którego Kraków ma zostać pokazany przez pryzmat kobiet związanych z jego dziejami, pochodzących z różnych epok i środowisk. Bohaterkami będą krakowianki, ich niesamowite historie i dziedzictwo, czyli znajdziemy tu królowe, szlachcianki, artystki, uczone, ale i kobiety, które dźwigały na swych barkach trud codzienności: kucharki, gospodynie, żony.

Jak wiemy kobiety miały ogromny wpływ na budowanie i kształtowanie przemian społeczno-kulturowych Krakowa, włączając w to rozwój w zakresie artystycznym, gospodarczym, społecznym i naukowym. Kobiety kształtowały kulturę, historię, naukę, architekturę. Czas, aby historie bohaterek wybrzmiały i zostały należycie docenione. Czas na herstorię!

Gościnie spotkania:

dr hab. Agnieszka-Chłosta Sikorska, prof. UP – pracuje jako dyrektor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z najnowszą historią Polski, powojennymi dziejami Krakowa oraz historią Nowej Huty analizowanymi w aspekcie historii społecznej i historii kobiet. Jest autorką monografii „Między propagandą a rzeczywistością. Mieszkanki Nowej Huty w latach 1956–1970” i „Kraków i jego mieszkańcy 1945-1947” oraz wielu artykułów naukowych związanych m.in. z historią PRL oraz edukacją. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi w kraju i za granicą oraz z Muzeum Nowej Huty. 

Katarzyna Kobylarczyk – reporterka i dziennikarka.  Za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina. Autorka książek „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy” (nominowanej do Nagrody im. R. Kapuścińskiego). Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

Prowadzący:

Urszula Czyszczoń-Tłomak i dr Jarosław Klaś – Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org