Z wielką przyjemnością zapraszamy na wyczekiwaną premierę przewodnika: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”. To najnowszy całościowy przewodnik po dwudziestowiecznej architekturze Krakowa, miasta, które wbrew swemu historycznemu mitowi, jest wspaniałą galerią architektonicznych modernizmów. Przewodnik prowadzi dwoma ścieżkami: jedną w czasie, a drugą w przestrzeni. Otwierające tom eseje Michała Wiśniewskiego, Marty Karpińskiej, Doroty Leśniak-Rychlak i Doroty Jędruch pokazują rozwój architektoniczny miasta i sytuują go w kontekście dyskusji o nowoczesności przed i powojennej, analizują okres socrealizmu, a także wprowadzają w postmodernizm. Wbrew obiegowym poglądom Kraków jest miastem w dużym stopniu ukształtowanym przez nowoczesność, a przewodnik daje narzędzia, by ją rozpoznać i zrozumieć.
Podczas spotkania będzie możliwość porozmawiania z autorkami i autorami publikacji, wysłuchania wykładu wprowadzającego dr. Michała Wiśniewskiego oraz nabycia samej publikacji w atrakcyjnej cenie. Spotkanie poprowadzi natomiast Filip Springer, zapowiada się więc prawdziwa uczta dla miłośników i miłośniczek architektury!
Co znajdziemy w samym przewodniku?
Książka zaprasza do udania się w przestrzeń miasta ośmioma trasami poprowadzonymi topograficznie przez dzielnice Krakowa, w których autorki i autorzy zebrali najważniejsze informacje na temat ponad stu modernistycznych budynków i wybitnych realizacji urbanistycznych. Wędrujemy zaczynając od Starego Miasta i Plant, przez Aleje Trzech Wieszczów po Dębniki i Krowodrzę, Nową Hutę, a nawet Przegorzały. Obok powszechnie znanych realizacji Adolfa Szyszko-Bohusza – Feniksa czy budynku PKO przy Wielopolu, oraz ikon w rodzaju hotelu Cracovia, Kina Kijów czy Hotelu Forum, opracowane zostały notki na temat najciekawszych architektonicznie krakowskich osiedli, ponieważ to w nich właśnie toczy się nadal codzienne życie krakowianek i krakowian. Notkom towarzyszą archiwalne fotografie budynków i oryginalne archiwalne rysunki architektoniczne, a trasy rozpoczynają czytelne mapy ukazujące proponowane kierunki zwiedzania.
Przewodnik wyrasta z projektu Krakowski Szlak Modernizmu, prowadzonego przez Fundację Instytut Architektury od 2014 roku. Więcej informacji o architekturze Krakowa na: www.szlakmodernizu.pl
Autorki i autorzy: praca zbiorowa.
Eseje: Michał Wiśniewski, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Dorota Jędruch
Notki: Aneta Borowik, Kamila Twardowska, Michał Wiśniewski, Magdalena Smaga, Dorota Jędruch, Marta Karpińska.
Projekt: Damian Nowak/Parastudio.
Wydawca: Fundacja Instytut Architektury.
Współwydawca: Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie.
Wsparcie projektu: Urząd Miasta Krakowa.
Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
-
Organizator Kraków miastem modernizmu! Spotkanie promocyjne książki: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm i postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”
Lokalizacja
ARTzona, os. Górali 4, KrakówJak Dojechać
Nie można znaleźć trasy!
- Harmonogram
- Goście
- Frekwencja
- Przewidywanie
- Komentarze
Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji
Raport o pogodzie
Dzisiaj stec_replace_today_date
stec_replace_current_summary_text
stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units
Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction
Wilgotność stec_replace_current_humidity %
Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units
Przewidywanie
Data
Pogoda
Temp
Następne 24 Godziny
Powered by openweathermap.org