Kraków miastem modernizmu! Spotkanie promocyjne książki: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm i postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”

Kraków miastem modernizmu! Spotkanie promocyjne książki: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm i postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku” 25 LutyLut 2023 18:00os. Górali 4, Kraków

Z wielką przyjemnością zapraszamy na wyczekiwaną premierę przewodnika: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”. To najnowszy całościowy przewodnik po dwudziestowiecznej architekturze Krakowa, miasta, które wbrew swemu historycznemu mitowi, jest wspaniałą galerią architektonicznych modernizmów. Przewodnik prowadzi dwoma ścieżkami: jedną w czasie, a drugą w przestrzeni. Otwierające tom eseje Michała Wiśniewskiego, Marty Karpińskiej, Doroty Leśniak-Rychlak i Doroty Jędruch pokazują rozwój architektoniczny miasta i sytuują go w kontekście dyskusji o nowoczesności przed i powojennej, analizują okres socrealizmu, a także wprowadzają w postmodernizm. Wbrew obiegowym poglądom Kraków jest miastem w dużym stopniu ukształtowanym przez nowoczesność, a przewodnik daje narzędzia, by ją rozpoznać i zrozumieć.

Podczas spotkania będzie możliwość porozmawiania z autorkami i autorami publikacji, wysłuchania wykładu wprowadzającego dr. Michała Wiśniewskiego oraz nabycia samej publikacji w atrakcyjnej cenie. Spotkanie poprowadzi natomiast Filip Springer, zapowiada się więc prawdziwa uczta dla miłośników i miłośniczek architektury!

Co znajdziemy w samym przewodniku?

Książka zaprasza do udania się w przestrzeń miasta ośmioma trasami poprowadzonymi topograficznie przez dzielnice Krakowa, w których autorki i autorzy zebrali najważniejsze informacje na temat ponad stu modernistycznych budynków i wybitnych realizacji urbanistycznych. Wędrujemy zaczynając od Starego Miasta i Plant, przez Aleje Trzech Wieszczów po Dębniki i Krowodrzę, Nową Hutę, a nawet Przegorzały. Obok powszechnie znanych realizacji Adolfa Szyszko-Bohusza – Feniksa czy budynku PKO przy Wielopolu, oraz ikon w rodzaju hotelu Cracovia, Kina Kijów czy Hotelu Forum, opracowane zostały notki na temat najciekawszych architektonicznie krakowskich osiedli, ponieważ to w nich właśnie toczy się nadal codzienne życie krakowianek i krakowian. Notkom towarzyszą archiwalne fotografie budynków i oryginalne archiwalne rysunki architektoniczne, a trasy rozpoczynają czytelne mapy ukazujące proponowane kierunki zwiedzania.

Przewodnik wyrasta z projektu Krakowski Szlak Modernizmu, prowadzonego przez Fundację Instytut Architektury od 2014 roku. Więcej informacji o architekturze Krakowa na: www.szlakmodernizu.pl

Autorki i autorzy: praca zbiorowa.

Eseje: Michał Wiśniewski, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Dorota Jędruch

Notki: Aneta Borowik, Kamila Twardowska, Michał Wiśniewski, Magdalena Smaga, Dorota Jędruch, Marta Karpińska.

Projekt: Damian Nowak/Parastudio.

Wydawca: Fundacja Instytut Architektury.

Współwydawca: Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie.

Wsparcie projektu: Urząd Miasta Krakowa.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

  • Organizator Kraków miastem modernizmu! Spotkanie promocyjne książki: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm i postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

ARTzona, os. Górali 4, Kraków

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org